Już od jutra wrocławianie będą mogli wybierać spośród blisko 200 projektów zgłoszonych do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Będą mieli na to czas do 5 października. Do wydania jest 25 mln złotych.
- Już w piątek ruszamy z głosowaniem nad projektami tegorocznego Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku liderzy zgłosili wiele świetnych inicjatyw, które dzięki głosom mieszkańców Wrocławia mogą zostać zrealizowane. Zachęcam wszystkich do głosowania - mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Tegoroczne zasady WBO nie różnią się od tych, znanych nam z ubiegłego roku. Będziemy wybierać spośród projektów ponadosiedlowych i osiedlowych.
Każdy mieszkaniec Wrocławia ma jeden głos, w ramach którego będzie mógł wybrać maksymalnie jeden projekt osiedlowy – do 750 tys. zł i jeden ponadosiedlowy, którego wartość może osiągnąć 2 mln złotych.
- Głosowanie rozpoczynamy 18 września o godzinie 9:00. Potrwa dwa pełne tygodnie, do 5 października, do godz. 23.59 – zapowiada Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia. – Głosowanie odbywa się w formie elektronicznej i papierowej. Ta druga forma z roku na rok jest coraz rzadziej wybierana.
Wrocławianie mogą głosować w WBO 2020 niezależnie od swojego wieku, meldunku, czy posiadanego obywatelstwa. Uczestnik głosowania nie musi udowadniać, że mieszka we Wrocławiu - zameldowanie nie jest wymagane.
Głosować elektroniczne można będzie za pośrednictwem na portalu www.wroclaw.pl/wbo oraz papierowo w Centrach Obsługi Mieszkańca.
Obcokrajowcy nieposiadający numeru PESEL mogą głosować za pomocą formularzy papierowych. W punkcie do głosowania zamiast numeru PESEL podają wówczas numer innego niż dowód osobisty dokumentu tożsamości.
Tak jak w ubiegłych latach szczególną popularnością wśród liderów WBO cieszą się projekty zielone.
– To projekty dotyczące budowy parków, zieleńców czy nasadzeń drzew. To wskazuje, jakie są potrzeby wrocławian – mówi Sebastian Wolszczak z Wydziału Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Projekty poddane pod głosowanie wg kategorii:
· zieleń / rekreacja – 105
· pieszo / rowerowe – 36
· place zabaw – 15
· drogowe – 10
· sport – 9
· podwórka - 5
· rewitalizacja – 4
· komunikacja zbiorowa – 4
· nieinwestycyjne - 2
· inne – 9
- Rozłożenie projektów równomiernie pokrywa plan Wrocławia. Mieszkańcy wskazują miejsca, w których mieszkają, w których pracują lub w których spędzają czas rekreacyjnie. Wszystko w WBO zależy od zaangażowania mieszkańców, od tego, co im leży na sercu - mówi Bartłomiej Świerczewski.