dr Karol Chwedeczuk-Szulc

i

Autor: Materiały prasowe dr Karol Chwedeczuk-Szulc

Jaki będzie 2021 rok w Ameryce? Komentuje politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego

2021-01-21 7:03

Za nami zaprzysiężenie Joe'a Bidena. Jaka to będzie prezydentura? Końcówka rządów Donalda Trumpa zapowiada... bardzo ciekawe czasy - nie tylko dla Ameryki, ale też dla całego świata. Tak przynajmniej twierdzi ekspert z Uniwersytetu Wrocławskiego - politolog dr Karol Chwedczuk-Szulc.

Według naszego eksperta na pozytywne zmiany może liczyć Unia Europejska, ale w samej Ameryce zapowiada się przewrót o 180 stopni.

Joe Biden jako szef rządowej administracji w USA, to nowe-stare otwarcie.Po pierwsze, jest to naprawdę doświadczony polityk, który ma już za sobą dodatkowo 8 lat jako wiceprezydent Baracka Obamy. Po drugie zaś, po erze chaotycznej polityki Donalda Trumpa, zapowiada się powrót do bardziej przewidywalnej i racjonalnej polityki USA. Choć powrotu do sytuacji sprzed 2016 nie powinniśmy się spodziewać – tamtego świata już nie ma

- twierdzi Chwedeczuk-Szulc i dodaje:

są bardzo duże szanse na renesans sojuszu transatlantyckiego. Powrót do sprawnego współdziałania „Amerykanów z Marsa i Europejczyków z Wenus” (słowa Roberta Kagana) jest w interesie obu strony, ponieważ ogromna większość problemów, z którymi mierzą się obie partnerki (USA i UE) mają charakter globalny i osobno nie można sobie z nimi poradzić.

Ponadto UE i USA mają wspólne interesy. To m.in.:

  • Walka z globalnym ociepleniem
  • Walka z międzynarodowym terroryzmem
  • Kontrola migracji
  • Przeciwstawianie się odrodzonemu imperializmowi Rosji, zwłaszcza w obliczu wojny hybrydowej przezeń prowadzonej.
  • Wspólnota wartości demokracji

A jak w kontekście zmiany prezydenta USA wyglądają perspektywy dla Polski? Nasz ekspert twierdzi, że dla polskiego rządu niezbyt optymistycznie. Autorytarna polityka rządów Zjednoczonej Prawicy na pewno nie znajdzie poklasku Bidena i Demokratów – skończy się przymykanie oka na łamanie podstaw rządów prawa w Polsce. Polskie społeczeństwo z drugiej strony, powinno na tej zmianie zyskać. Jeszcze za prezydentury Trumpa dyskutowała się o tym, że ze względu na upadek standardów demokratycznych w Polsce, polskie organizacje pozarządowe mogą zacząć na powrót kwalifikować się na dofinansowanie w celu rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, a teraz może to w końcu nastąpić.

Dramat. Nie wierzę. Módlmy się za Amerykę. Polacy rozpaczają po odejściu Trumpa. Komentarz Adama Federa [WIDEO].