Jak za darmo wysterylizować psa? We Wrocławiu jest to możliwe. Sprawdź, jak to zrobić
Właściciele psów z Wrocławia i okolic do końca czerwca 2024 roku będą mogli zgłosić się do bezpłatnego programu sterylizacji czworonogów. Wrocławska firma rozwijająca innowacyjne leki dla psów oraz Gmina Wrocław chcą w ten sposób zapobiegać bezdomności pupili. "Akcja Sterylizacja" realizowana jest również w ramach uzupełnienia powstałego w 2019 roku „Programu bezpłatnej sterylizacji i kastracji psów i kotów należących do mieszkańców Wrocławia”.
- Sterylizacja samic to ważny zabieg prozdrowotny. Ogranicza ryzyko wystąpienia chorób związanych z układem rozrodczym oraz istotnie przyczynia się do dłuższego i zdrowszego życia zwierzęcia. Cieszymy się, że połączyliśmy siły z wrocławskim Urzędem Miasta i możemy równolegle działać na rzecz czworonożnych przyjaciół - mówi lekarz weterynarii Marta Pasikowska z firmy Bioceltix.
- We Wrocławiu miejski program bezpłatnej sterylizacji zwierząt prowadzony jest od pięciu lat. Cieszy nas każda inicjatywa zwiększająca dostęp do darmowych zabiegów, dlatego wraz z firmą Bioceltix podjęliśmy działania na zasadach partnerskiej współpracy. Sterylizacja to kosztowna operacja, nie wszyscy opiekunowie mogą sobie na nią pozwolić. Tymczasem takie zabiegi są potrzebne, bo istotnie ograniczają ryzyko niekontrolowanego rozmnażania się, a w konsekwencji bezdomności zwierząt. Jeśli nie będziemy monitorować sytuacji i należycie dbać o rozwój psiej społeczności, możemy doprowadzić do przepełnienia schronisk i wzrostu liczby niechcianych, bezdomnych psów - podkreśla Małgorzata Szewczyk z Biura Wrocław Bez Barier odpowiedzialnego za realizację miejskiego programu sterylizacji i kastracji psów i kotów.
Aby dołączyć do programu "Akcja Sterylizacja", wystarczy spełnić kilka wymogów. Suczki muszą:
- być w wieku 6-36 miesięcy;
- ważyć min. 10 kg;
- nie być dopuszczone wcześniej do rozrodu.
Dodatkowo, psy powinny przebyć w warunkach domowych co najmniej od miesiąca oraz być zdrowe. Powinny również być zaczipowane, jednak jeśli nie posiadają czipa, to firma sfinansuje znakowanie zwierzaka.
Co ważne, zabiegi będą przeprowadzane we Wrocławiu, ale przyjmowane będą też psy spoza miasta. W planach są też już kolejne edycje akcji.
Cały bezpłatny program "Akcja Sterylizacja" obejmuje:
- wizytę kwalifikującą;
- kompleksowy pakiet badań diagnostycznych przed i po zabiegu;
- wykonanie standardowego zabiegu kastracji w narkozie infuzyjnej;
- opiekę pooperacyjną do czasu wybudzenia z narkozy, w tym podanie środka przeciwbólowego i antybiotyku;
- wizytę kontrolną;
- czipowanie suki, jeśli zostanie zakwalifikowana do zabiegu, a nie była wcześniej znakowana.
Możemy zgłaszać się do programu poprzez formularz, który znajdziemy tutaj. Po analizie zgłoszenia organizatorzy poinformują nas, czy nasz pupil został zakwalifikowany do zabiegu oraz podadzą jego termin i miejsce. Szczegóły akcji znajdziemy tutaj.