maseczki

i

Autor: Martyna Wydmańska

Jak i z czego samodzielnie uszyć maseczkę? Robią to już nawet znani projektanci

2020-04-20 7:14

Jak samodzielnie uszyć maseczkę - to pokazują nam znani projektanci. Przypomnijmy: teraz już obowiązkowo musimy zasłaniać usta i nos, a najlepszym na to sposobem jest maseczka. Okazuje się, że można ją samemu uszyć, nawet z wykorzystaniem ulubionych wzorów. Czy szycie maseczki może być nowym sposobem na życie? Zobaczcie, co na to wrocławianie

Kolorowe, we wzory, czy z logotypem - maseczki, przede wszystkim mają chronić nas przed koronawirusem, ale nie tylko. Designerskie maseczki to nowy sposób na wyrażenie siebie. Niektórzy szyją je dla personelu medycznego, inni dla potrzebujących, a jeszcze inni - dla swoich followersów. Zobacz jak robią to wrocławianie i jak samodzielnie uszyć maseczkę.

Kto we Wrocławiu szyje maseczki?

- Wystarczy trochę maszyny do szycia, trochę uśmiechu i trochę kawy - mówi Adam Uchman, który prowadzi bloga podróżniczego. Koronawirus unieruchomił jego brand, dlatego postanowił spożytkować czas łącząc przyjemne z pożytecznym - moje maseczki są zrobione z bawełny, wyszywam na nich mój logotyp i sprzedaję mojej grupie odbiorców. Każda sprzedana maseczka to też jedna maseczka przekazana dla szpitala - dodaje podróżnik.

maseczki

i

Autor: Adam Uchman

Adam nie jest samoukiem, miał dobrą nauczycielkę. Jego koleżanka Martyna dobrze radzi sobie z maszyną do szycia.

- Na co dzień pracuję jako scenograf. W moim życiu udało mi się zgromadzić wiele ciekawych tkanin. Głównie z bawełny, która oddycha, ale w bardzo ciekawych wzorach. Są wielokrotnego użytku. Maski, które szyję nie odstraszają - mówi Martyna Wydmańska, która również chce sprzedawać swoje prace.

maseczki

i

Autor: Martyna Wydmańska

Z jakiego materiału samodzielnie uszyć maseczkę? Co trzeba mieć?

Przepisem na domową maseczkę podzieliła się wrocławska projektantka, Marita Bobko:

- Najlepiej jakby maseczka była z bawełny. Ja używam bawełny satynowanej. Z tego mamy często pościel w domu. Przez tę tkaninę bardzo ciężko przedostają się cząsteczki. Najlepiej jakby była dwuwarstwowa i posiadała filtr. Taki filtr możemy np. zrobić z worka do odkurzacza. Przydałaby się również gumka na uszy. Jeśli nie dostaniemy jej w sklepie, to możemy zrobić ją ze starego stroju kąpielowego.


Warto podkreślić, że Marita Bobko uszyła ok 2 tys. maseczek dla wrocławskich szpitali. Butik musiała zamknąć, ale wolny czas podarowała innym. Maseczki zrobiła z materiału do szycia poduszek.

- Moja mama mi pomogła, nauczyła się szyć na maszynie, a takie mam w firmie. Trochę poczytałam i udało mi się kupić gruby filtr, jaki używa się do wentylacji. Cały czas szyjemy, myślę, że zrobimy ok. 5 tys. sztuk finalnie. Bardzo się cieszę, że wpadłam na ten pomysł, bo daje mi to możliwość nie zwariować w tych ciężkich czasach - mówi projektantka.

Instrukcją podzieliły się również osoby zrzeszone w grupie "Szyjemy maseczki dla medyków", które przekazały już mnóstwo sztuk do lokalnych placówek medycznych i cały czas szukają rąk do pracy. Swoja pomoc można zgłosić na facebookowej grupie o tej samej nazwie. 

Posłuchaj, czy maseczki chronią przed koronawirusem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Sonda
Czy nosisz maseczkę?
Prof. Simon o maseczkach