Jagodno bez tramwajów, ale z nowym buspasem. Tu powstanie nowa droga! [MAPA]

i

Autor: Wrocławskie Inwestycje

Jagodno bez tramwajów, ale z nowym buspasem. Tu powstanie nowa droga! [MAPA]

2023-02-01 13:06

Zakończył się przetarg na budowę buspasa na Jagodno. Wrocławskie Inwestycje wybierały wśród czterech zgłoszonych ofert, wśród których dwie były dosyć mocno rozbieżne pod względem ceny, a dwie wyglądały bardzo podobnie. Buspas kosztować będzie 42 679 770 zł, a powstać ma w przeciągu dwóch lat od momentu podpisania umowy.

Choć tramwaju na Jagodno się nie doczekamy, to zakończył się przetarg na budowę buspasa w te same rejony. Inwestycja kosztować będzie 42 679 770 zł i powstać ma w przeciągu dwóch lat od momentu podpisania umowy. Gdzie dokładnie ma przebiegać buspas i kto odpowiedzialny jest za jego budowę?

Buspas na Jagodno - jak będzie wyglądać trasa?

Buspas ma ciągnąć się od ul. Bardzkiej do ul. Kajdasza. Droga wybudowana będzie na znajdującym się tam aktualnie pasie zieleni. 

"Powstanie wydzielony korytarz od ulicy Bardzkiej do pętli, która zlokalizowana zostanie na wysokości ulicy Kajdasza. Według projektu, wzdłuż trasy powstanie pięć przystanków" - mówi nam Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji.

Buspas na Jagodno - mapa

i

Autor: Wrocławskie Inwestycje Buspas na Jagodno - mapa

Jak długa będzie droga? Nowy buspas ma ciągnąć się przez około trzy kilometry. Jest to bez wątpienia ważny krok, jeśli chodzi o lepsze skomunikowanie Jagodna z resztą miasta, lecz co stanie się z tak długo zapowiadanym już tramwajem?

Buspas na Jagodno nie wyklucza linii tramwajowej

Hasło "tramwaj na Jagodno" stało się już prawdziwym memem wśród wrocławskiej społeczności i prawdopodobnie zostanie nim jeszcze przez jakiś czas, choć nowy buspas ma być przystosowany do wybudowania linii tramwajowej.

"Buspas będzie skonstruowany tak, by potencjalne straty były jak najmniejsze. Pozostaje sfrezowanie nawierzchni bitumicznej, która ułożona będzie na podbudowie żelbetowej. Będzie można położyć na tym torowisko i wybudować sieć trakcyjną" - dodaje Krzysztof Świercz

Buspas zbuduje wrocławska firma PRO-TRA BUILDING

Dosyć ciekawie wyglądał przetarg na budowę nowej trasy. Co ciekawe, wygrała go wrocławska firma, która dopiero ukończyła remont Mostów Pomorskich. Tak prezentowały się oferty potencjalnych wykonawców:

  • PRO-TRA BUILDING - 42 679 770,00 zł
  • Budimex S.A - 42 715 609,74 zł
  • Kobylarnia S.A - ok. 55 000 000 zł
  • STRABAG S.A - ok. 66 000 000 zł

Firmy, które w przetargu zajęły 2,3 i 4 miejsce, mogą jeszcze odwołać się od wyników. Jeśli Krajowa Izba Obrachunkowa protestów nie uwzględni i zakończy się pełna procedura zamówień publicznych, to podpisana zostanie umowa. Od tego momentu wykonawca będzie miał 24 miesiące na wybudowanie buspasa.