Indeks Zdrowych Miast. Najzdrowiej żyje się w Warszawie, Opolu i Chorzowie

i

Autor: Archiwum Indeks Zdrowych Miast. Najzdrowiej żyje się w Warszawie, Opolu i Chorzowie

Indeks Zdrowych Miast. Najzdrowiej żyje się w Warszawie, Opolu i Chorzowie

2022-10-17 13:44

Warszawa to najzdrowsze miasto dla mieszkańców stolicy - tak wynika z Indeksu Zdrowych Miast, który został opracowany Grupę LUX MED, Szkołę Główna Handlową oraz Fundację Gospodarki i Administracji Publicznej. W czołówce jest też Opole i Chorzów.

Warszawa najwyżej w Indeksie Zdrowych Miast

Indeks Zdrowych Miast powstał po to, aby pokazać, jak polskie miasta dbają o podstawowe dziedziny związane ze zdrowiem swoich mieszkańców. W ramach indeksu przeanalizowano m.in. takie kwestie, jak: realizacja programów zdrowia publicznego, umieralność na wybrane choroby cywilizacyjne, powierzchnia terenów zielonych czy też jakość powietrza.

W ogólnym zestawieniu Indeksu Polskich Miast w czołówce znalazły się trzy miasta: Warszawa, Opole i co może zaskoczyć - śląski przedstawiciel, miasto Chorzów, które w okresie jesienno-zimowym boryka się tym samym problemem, co cały Śląsk - smogiem. 

Pierwszą dziesiątkę uzupełniają: Gdańsk, Rzeszów, Koszalin, Białystok, Gdynia, Sopot i Poznań.

Najwięcej programów zdrowotnych jest w Warszawie

Stolica Polski na tle innych polskich miast wyróżniła się ilością wprowadzonych programów polityki zdrowotnej. W Warszawie wprowadzono ich 349, kiedy średnia wszystkich miast wynosi zaledwie 42 programy. Z rankingu wynika również, że najwięcej na zdrowie w przeliczeniu na mieszkańca wydano w Opolu oraz w Chorzowie. Sopot natomiast najmocniej wspiera aktywność fizyczną. W tym polskim kurorcie na 100 tys. mieszkańców przypada aż 189 obiektów sportowych. Średnia dla Polski to 19,7. 

Indeks Zdrowych Miast: najważniejsze kategorie

Twórcy Indeksu Zdrowych Miast zbadali miasta również pod kątem ośmiu kategorii ważnych z punktu widzenia warunków życia. Znalazły się w nich: zdrowie, ludność, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura, przestrzeń.

Kategoria Zdrowie dotyczy zakresu działań zwiększających dostęp do świadczeń zdrowotnych oraz działań z obszaru zdrowia publicznego. W tej kategorii najlepiej wypada Opole. Ludność i Pokolenia to natomiast kategoria dotycząca sytuacji demograficznej, w tym m.in. stanu zdrowia ludności. I tutaj góruje nad innymi polskimi miastami Rzeszów, który również jest pierwszy w kategorii Usług Komunalnych i Społecznych.

O edukację najlepiej dbają w Białymstoku, a w przypadku mieszkalnictwa najlepiej wypadają Gliwice. W kategorii Środowisko wygrywa Sopot, a kategorię Infrastruktura - Nowy Sącz. W kategorii zagospodarowania przestrzennego pozytywnie wpływającego na zachowania prozdrowotne wyróżniono Świnoujście.

Pełne zestawienie Indeksu Zdrowych Miast dostępne jest TUTAJ

Źródło: Indeks Zdrowych Miast. Najzdrowiej żyje się w Warszawie, Opolu i Chorzowie