Kielecki Plastyk w grze Minecraft

i

Autor: Zrzut ekranu z gry Minecraft

Gra w Minecrafta zamiast lekcji? Wrocławskie szkoły rewolucjonizują podejście do uczniów!

2022-11-18 14:08

Najtęższe umysły na czele edukacji w wielu krajach od zawsze zastanawiały się, jak udoskonalić proces nauczania. Z ciekawym pomysłem wyszły wrocławskie szkoły, które bawiąc, nauczają. Czy granie w Minecrafta może zastąpić zwykłe lekcje?

Gra komputerowa ma posłużyć wrocławskim szkołom podczas lekcji Historii i Teraźniejszości oraz Wiedzy o Społeczeństwie. Będzie to pierwsza w Polsce próba wykorzystania Minecrafta za tych zajęciach. Projekt prowadzony jest przez Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z firmą Microsoft, która udostępniła swoje technologie nauczycielom i uczniom biorącym udział w przedsięwzięciu.

"Chcieliśmy dać atrakcyjne narzędzie pracy nauczycielom „Historii i Teraźniejszości” oraz WOS-u. Wiedza na temat zjawisk i umiejętności dotyczących postaw obywatelskich i kompetencji społecznych, najpełniej przyswajana jest w działaniu. Minecraft nadaje się do tego doskonale" - mówi Monika Włodarczyk, inicjatorka pomysłu i wicedyrektorka Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. 

Zajęcia realizowane będą w ramach "Projektu Obywatel. Odpowiedzialność i tożsamość” w łącznie dwudziestu wrocławskich szkołach - dziesięć z nich to szkoły podstawowe, drugie dziesięć - ponadpodstawowe. Nauczyciele i uczniowie korzystać będą ze specjalnej wersji gry - "Minecraft: Education Edition"

"Rozpoczynająca się edycja projektu to jego pilotażowa odsłona. Chcemy przeanalizować, na ile się sprawdzi. Jednak już sama zapowiedź projektu sprawiała, że musieliśmy podwoić liczbę szkół, które wezmą w nim udział. Uczniów do Minecrafta nie trzeba namawiać. Zależy nam głównie na tym, aby rozwiać obawy nauczycieli przed wykorzystaniem nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań, którymi można się posłużyć podczas lekcji" - kontynuuje Monika Włodarczyk.

Główną częścią projektu będzie Hackaton, czyli zawody w programowaniu. Uczestnicy mają tworzyć mapy w świecie Minecrafta, wykorzystując otrzymane wcześniej informacje na dany temat. Przykład? "Od księcia do prezydenta – kompetencje władzy wykonawczej w samorządzie" - sposób w jaki uczniowie podejdą do takiego zagadnienia ogranicza tylko ich własna wyobraźnia. Jednym z zadań ma być również przygotowanie filmiku video na opracowywany temat.

Hackathon 2022 - harmonogram

  • 18 listopada - start, godzina 08:00,
  • 21 listopada - koniec zapisów na zawody.
  • 30 listopada - koniec, godzina 12:00,
  • 10 stycznia 2023 roku - ogłoszenie zwycięzców i laureatów.

Do Hackathonu wciąż można się zgłosić. Nauczyciele muszą jedynie wysłać deklarację na adres e.skrzywanek@wcdn.wroc.pl. do 21 listopada.

Gry narzędziem do edukacji

Projekt z polskimi szkołami nie jest pierwszą edukacyjną współpracą Minecrafta. We wrześniu bieżącego roku w Internecie pojawiła się zapowiedź wspólnych działań BBC Earth z producentami gry komputerowej. Ich owocem ma być wyjątkowa zawartość Minecrafta, w której gracz będzie mógł zanurzyć się w pięciu światach, wzorowanych na serialu dokumentalnym "Frozen Planet II". Celem współpracy ma być zwrócenie uwagi na problem, jakim są zmiany klimatyczne.

Nie tylko Minecraft

W kontekście nauki poprzez gry komputerowe, warto wspomnieć, że nie jest to pierwszy tego typu projekt. Polacy są jednym z najbardziej innowacyjnych narodów w tym aspekcie edukacji. W spisie lektur nieobowiązkowych znajdziemy np. grę "This War of Mine", która jest swoistym antywojennym manifestem. W grze wcielamy się w szarych obywateli, którzy otoczeni okrutną wojną po prostu próbują przeżyć. Taki sposób edukacji pozwala na zupełnie inne doświadczenie historii, zmuszając do refleksji.