Galeria Renoma we Wrocławiu ma prawie 100 lat. Kto zaprojektował kultowy dom handlowy?
W latach 1929-1930 w ówczesnym Breslau trwała budowa Domu Towarowego Wertheim. Był to największy oraz jeden z najbardziej ekskluzywnych budynków w mieście. Jednocześnie miał też stanowić konkurencję dla Domu Braci Barasch. 2 kwietnia 1930 roku odbyło się jego oficjalne otwarcie.
Dom handlowy został zbudowany przez firmę handlową rodziny Wertheim z Berlina w miejscu kamienic miejskich, w tym hotelu Residenz. Sam budynek zaprojektował berliński architekt Hermann Dernburg, który w konkursie architektonicznym pokonał znanych m.in. Theodora Effenbergera czy Ludwiga Moshamera.
Co ciekawe, pierwszy projekt przewidywał poszerzenie domu handlowego o dalszą część przy pl. Czystym. Nie został on jednak zrealizowany ze względu na Wielki Kryzys. Dojście do władzy nazistów przyniosło nie tylko upadek handlu, ale też prześladowania Żydów, w tym rodziny Wertheimów. Po działaniach antyżydowskich w 1937 roku, dom towarowy w centrum Breslau został przejęty przez nowo założoną spółkę AWAG.
Pod koniec II wojny światowej, dokładnie 12 marca 1945 roku, budynek Wertheimu został zbombardowany oraz przez kilka dni stał w płomieniach. Dopiero po trzech latach, w 1948 roku częściowo wyremontowano obiekt (głównie parter) i ponownie został otwarty z okazji Wystawy Ziem Odzyskanych. Wtedy był już jako największy w Polsce Powszechny Dom Towarowy (PDT).
Co ciekawe, nazwę "Renoma" wyłoniono w konkursie przeprowadzonym wśród czytelników "Słowa Polskiego".
W 1977 roku budynek wpisano do rejestru zabytków jako sztandarowe dzieło europejskiego modernizmu, a pod koniec lat 90. XX wieku został sprywatyzowany. W 2016 roku nowym właścicielem Renomy została spółka Griffin Premium RE. (teraz Globalworth Poland Real Estate N.V. [GPRE]).