Trzonolinowiec to prawdziwie unikatowy budynek między innymi ze względu na sposób, w jaki został postawiony. Mimo historycznej wartości, może zostać on wyburzony. Mieszkańcy bloku otrzymali pismo, według którego muszą oni jak najszybciej wyprowadzić się z budynku. Powodem ma być jego fatalny stan techniczny.
Trzonolinowiec we Wrocławiu to prawdziwy unikat
Budynek zaprojektowany został przez Andrzeja Skorupę i Jacka Burzyńskiego powstał w 1967 roku. To jedna z niewielu tego typu konstrukcji w całej Europie. Jego unikatowość polega na sposobie, w jaki został wybudowany - podstawą jego konstrukcji jest żelbetowy trzon, który przenosi pionowe obciążenia ściskające na podstawę budynku. Dodatkowo, trzonolinowiec wybudowany został od najwyższego piętra, co jest raczej niespotykaną praktyką.
Ewakuacja Trzonolinowca. Mieszkańcy muszą się wyprowadzić
Spółka, do której należy Trzonolinowiec, poinformowała mieszkańców o wynikach ekspertyzy technicznej. Została ona zlecona po nakazie powiatowego inspektora nadzoru budowlanego w styczniu 2023 roku. Powodem ma być fatalny stan techniczny bloku. Zarządzono pilną ewakuację, a mieszkańcy mają jak najszybciej wyprowadzić się z Trzonolinowca.
Ewakuacja Trzonolinowca. Co stanie się z budynkiem?
Na 31 lipca 2023 roku zaplanowane zebranie wspólnoty mieszkaniowej. Ekspertyza z 24 lipca zaleca bowiem:
- jak najszybsze opróżnienie budynku,
- ewakuację pozostających w nim mieszkańców,
- zabezpieczenie terenu,
- opracowanie projektu naprawy lub rozbiórki budynku.
Jakie będą dalsze kroki? Swoje stanowisko w tej sprawie zajął już Urząd Miejski Wrocławia, który zapewnia, że zrobi wszystko, by budynek nie został wyburzony. Miasto zapewnia jednocześnie, że na czas ewakuacji zapewni lokum mieszkańcom.