Dwie klacze zebry Chapmana przyszły świat w tym roku we wrocławskim zoo. Pierwsza z nich urodziła się w czerwcu, druga na koniec sierpnia. Można je zobaczyć na wybiegu Sawanny z innymi zebrami, żyrafami istrusiami.
Stado zebr Chapmana tworzy ogier Koral oraz trzy samice – Bazuka, Bera i Bronia. W tym roku stado powiększyło się o dwie klacze. Ich imiona zaczynają się na literę „B”, jak i ich matek - Beza (ur. 12.06.20) od Bery i Borówka (ur. 25.08.20 r.) od Bazuki.
Polecany artykuł:
Zebra Chapmana (equus quagga chapmani), nazwana została na cześć jej odkrywcy, Jamesa Chapmana, jest podgatunkiem zebry stepowej. W środowisku naturalnym występuje w południowo-wschodniej Afryce. Samce sięgają 130 cm wysokości przy masie nawet do 360 kg, a samice przy tej samej wysokości osiągają maksymalną masę 320 kg.
Wszystkie zebry posiadają czarne ciało z białymi pasami, a różnice między gatunkami i podgatunkami są subtelne, ale zauważalne. Dotyczą zwykle układu i koloru pasów. W przypadku zebry Chapmana pasy nie kończą się na tułowiu czy kolanach, a ciągną się niemal do kopyt i są ułożone poziomo. Stąd też jej inna nazwa - pręgonoga. Ponadto posiada między biało-czarnymi pasami, drobniejsze w kolorze szarym lub brązowym. Jak inne zebry ma czarno-białą grzywę wzdłuż głowy i szyi.
Zebra Chapmana to bardzo towarzyskie zwierzę żyjące w stadach liczących nawet dziesiątki tysięcy osobników. Większe stado składa się z haremów ze stałymi członkami. Rzadko wykazuje agresywne zachowania w stosunku do osobników swojego gatunku lub innych gatunków.