deszcz

i

Autor: pixabay.com

Druga taka inwestycja w Polsce! We Wrocławiu powstają zbiorniki retencyjne

2022-05-26 14:49

Takiej budowy jeszcze we Wrocławiu nie było. Wodna inwestycja w Porcie Południowym przy ulicy Długiej w ramach której powstaną zbiorniki retencyjne oraz dodatkowe funkcjonalności. Co dokładnie przyniesie nam ta budowa? W jaki sposób będzie ona działać? I jaki jest zamysł jej wykorzystania? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.

W ramach tego zadania powstaną 4 zbiorniki retencyjne o łącznej pojemności 60 tysięcy metrów sześciennych. Wielu podobnych obiektów w Polsce ciężko się doszukiwać bo jedyna taka budowa odbyła się w Warszawie. Dlaczego więc ta inwestycja jest tak ważna i przełomowa dla mieszkańców Wrocławia?

- Inwestycja jest odpowiedzią na zmiany klimatyczne. We Wrocławiu już od około 10 lat obserwujemy zmianę struktury opadów. Wyniki są takie, że mamy coraz częściej długie okresy suszy, po których następują gwałtowne ulewne deszcze. Właśnie przed tymi ulewnymi deszczami, które często powodują lokalne podtopienia chcemy się zabezpieczyć - Mówi Martyna Bańcerek, rzecznik pasowy MPWiK.

Budowa to nie tylko nowa infrastruktura ale także nowe pomysły. Jeden z nich to odciążenie oczyszczalni na Janówku. W jaki sposób więc będą działały zbiorniki?

- W momencie gdy nad Wrocławiem pojawią się duże opady deszczu, powstające ścieki popłyną do zbudowanych zbiorników retencyjnych a nie do oczyszczalni na Janówku. Dopiero w momencie gdy oczyszczalnia będzie mniej obciążona pracą zgromadzone wcześniej ścieki opadowe zostaną do niej przesłane. Wtedy na Janówku będą oczyszczone a dopiero później oddane do Odry - dodaje Bańcerek.

Budowa wchodzi obecnie w ostatni etap prac. Wszystkie zbiorniki zostały już wykonane i przeszły próby szczelnościowe (w tym celu wykorzystano wodę z Odry). Same zbiorniki to nie jedyne co zostało wykonane w ramach prac. Powstała także przepompownia ścieków i infrastruktura towarzysząca.

Weź Nie Pytaj zaprasza na Najlepszy Koncert Świata w Rzeszowie

Inwestycja ta warta jest 77,8 mln zł netto, a cały projekt 160 mln zł netto.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!