seniorzy

i

Autor: pixabay

Dolny Śląsk sprzyja seniorom. Wiceminister edukacji odwiedziła dom seniora w Gryfowie Śląskim

2023-02-27 15:20

Na Dolnym Śląsku w ostatnich latach powstało ponad 80 domów i klubów seniora. W poniedziałek 27 lutego sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Marzena Machałek odwiedziła dom seniora w Gryfowie Śląskim.

"Na Dolnym Śląsku powstało w ostatnich latach ponad 80 domów i klubów seniora, ale powstają też miejsca integracji międzypokoleniowej" – powiedziała w poniedziałek w Gryfowie Śląskim sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Marzena Machałek. 

"W kontekście polityki rządu bardzo ważne jest wspieranie seniorów, wspieranie każdego człowieka, walka o godność – ona przejawia się poprzez zwiększanie wynagrodzeń, emerytur, poprzez waloryzację, dostęp do leków, do miejsc, gdzie można godnie spędzać czas, tworzenie miejsc do rehabilitacji, dbanie o drugiego człowieka" – powiedziała w poniedziałek sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Marzena Machałek podczas wizyty w Klubie Seniora w Gryfowie Śląskim.

Podkreśliła, że bardzo ważna jest edukacja, "która ma przygotować młodych ludzi do wrażliwości na drugiego człowieka, do empatii, do tego, by tworzyć więzi międzypokoleniowe, relacje".

"Jako pełnomocnik rządu do spraw edukacji włączającej wyjaśniam zawsze, że edukacja włączająca przeciwstawia się wykluczeniu na każdym etapie – zarówno szkoły, ale też kiedy wchodzimy w ten wiek, gdy już nie pracujemy i nie chcemy być na marginesie życia" – mówiła wiceminister.

Zaznaczyła, że temu, aby dzieci nie odsuwały się od rodziców i dziadków służą programy wychowawcze i edukacja prorodzinna. "Jeśli chodzi o naszą szkołę, bardzo mocno robimy i bardzo mocno w ostatnich latach zwracamy uwagę na wychowanie do życia w rodzinie" – powiedziała.

"Na Dolnym Śląsku powstało w ostatnich latach ponad 80 domów i klubów seniora, ale powstają też – i my zwracamy na to uwagę jako Ministerstwo Edukacji i Nauki – miejsca integracji międzypokoleniowej. My nie chcemy, żeby tu byli młodzi, a tam starsi. Chcemy, żeby ten czas był spędzany wspólnie" – mówiła wiceminister Machałek.

Jak dodała, "dbanie o drugiego człowieka, o jego godność musi się przejawiać na wielu płaszczyznach" zarówno w kwestii środków na utrzymanie, miejsc spotkań, jak też tego, "aby ludzie żyli w rodzinach, mieli bliskich koło siebie i żeby rodziny były tak kształtowane, by wzajemnie się wspierać", a państwo jest od tego, "aby tworzyć (do tego) warunki".