Pałac Marianny Orańskiej. „Dolnośląska Florencja”, która zachwyca turystów
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim to jedna z najbardziej imponujących budowli na Dolnym Śląsku. Ten monumentalny budynek, powstał w drugiej połowie XIX wieku i od tamtego czasu zachwyca swoją architekturą. W 2024 roku pałac zyskał status pomnika historii, co tylko potwierdza jego wyjątkową wartość.
W 1838 roku właścicielką Kamieńca Ząbkowickiego została królewna niderlandzka Marianna Orańska. To właśnie ona zleciła Karlowi Friedrichowi Schinklowi, wybitnemu architektowi, zaprojektowanie letniej rezydencji. Wznoszenie budowli rozpoczęto w 1839 roku. W 1848 roku budowę przerwano z powodu rozwodu Marianny Orańskiej. Wznowiono ją dopiero w 1853 roku. Oficjalną datą zakończenia prac jest 8 maja 1872 roku, kiedy to odsłonięto pomnik Nike. Budowa trwała zatem prawie 33 lata, całkowity koszt budowy pałacu sięgnął równowartość trzech ton złota.
Powojenna dewastacja pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim
Podczas II wojny światowej Niemcy wykorzystywali pałac jako magazyn dla zwożonych z całego Śląska dzieł sztuki. Później dobra te, włącznie z wyposażeniem pomieszczeń zostały wywiezione przez Armię Czerwoną.
Tuż po wojnie, w lutym 1946 roku pałac został zdewastowany i podpalony przez żołnierzy radzieckich. Potem część marmurów z pałacu użyto przy budowie Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Remont Pałacu Marianny Orańskiej i otwarcie dla turystów
Przez kolejne dziesięciolecia Pałac Marianny Orańskiej popadał w coraz większą ruinę. W 1986 roku został wydzierżawiony prywatnemu przedsiębiorcy, który rozpoczął jego rekonstrukcję. Po jego śmierci w 2010 roku, pałac wrócił pod zarząd gminy Kamieniec Ząbkowicki, która kontynuuje remont. Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pałac powoli odzyskuje swój dawny blask. W 2013 roku zabytek udostępniono dla turystów, a w 2018 roku otwarto odnowione mauzoleum.
Obecnie na terenie kompleksu pałacowo-parkowego odbywają się liczne wydarzenia, takie jak Wiosna Tulipanów, czy zjazd przewodników.
Zwiedzający mają okazję zobaczyć ogromną salę balową i jadalnię, jedną z najważniejszych atrakcji jest taras widokowy, z którego możemy podziwiać panoramę Kamieńca Ząbkowickiego i Sudetów. Przed wyjściem z terenu kompleksu możemy przejść się po ogromnym ogrodzie.
Pałac Marianny Orańskiej żywo przypomina architekturę północnych Włoch, piękną włoską Florencję. Będąc na terenie obiektu lub w okolicy poczujemy się jak w sercu Toskanii.
Zwiedzanie Pałacu Marianny Orańskiej. Najważniejsze informacje
Zwiedzanie pałacu odbywa się w towarzystwie przewodnik, co godzinę.
- Sezon letni (1 kwietnia – 31 października): od 10:00 do 17:00
- Sezon zimowy (1 listopada – 31 marca): od 9:00 do 16:00
Dla grup zorganizowanych dostępne jest zwiedzanie w języku polskim, angielskim i czeskim
Cennik Biletów:
- Bilet normalny: 40 zł
- Bilet ulgowy: 35 zł (uczniowie, studenci, osoby niepełnosprawne, grupy zorganizowane, posiadacze Karty Dużej Rodziny, emeryci-renciści)
Jak dojechać do Pałacu Marianny Orańskiej?
Z Wrocławia do Kamieńca Ząbkowickiego dojedziemy pociągiem Kolei Dolnośląskich w niecałą godzinę. Z dworca do pałacu trzeba udać się spacerem lokalną drogą, po drodze można też odwiedzić mauzoleum.
Marianna Orańska umarła w 1883 roku i została zapamiętana jako jedna z najbardziej niekonwencjonalnych dam XIX wieku, która przerosła swoją epokę.
Zobaczcie w galerii zdjęcia z naszej wizyty w Pałacu Marianny Orańskiej.