Dolina Dronów powstanie na Dolnym Śląsku. Ruszyła rozbiórka dawnej Fabryki Domów

2025-07-18 11:55

W Lubinie na Dolnym Śląsku ruszyły prace rozbiórkowe po dawnej Fabryce Domów. Na jej miejscu powstanie nowoczesna „Dolina Dronów”. Jak podkreślają władze miasta, to inwestycja, która nie tylko odmieni północno-zachodnią część miasta, ale też ma stać się impulsem do rozwoju technologii dronowej.

Dolina Dronów, czyli centrum badawcze w Lubinie na Dolnym Śląsku

Stara hala magazynowa, gdzie kiedyś funkcjonowała Fabryka Domów w Lubinie, znika z krajobrazu. W jej miejsce powstanie Dolina Dronów wraz z nowoczesną infrastrukturą drogową.

- Budowa infrastruktury Doliny Dronów zaczęła się rok temu. Przez dłuższy czas mieszkańcy nie widzieli efektów tej inwestycji, ponieważ jest ona prowadzona w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Wykonawca musiał więc najpierw stworzyć dokumentację projektową i uzyskać wszystkie potrzebne zezwolenia

– informuje Joanna Dziubek, rzecznik prasowy prezydenta Lubina.

Teraz jednak widać już konkretne efekty. Ruiny Fabryki Domów znikają. W planach jest wiele zmian. Oprócz hali do projektowania, budowania i testowania dronów, gdzie będą prowadzone badania i szkolenia, powstaną również: parking, owa infrastruktura drogowa, bezpieczne przejścia dla pieszych i rowerzystów (w tym jedno przejście podziemne), droga rowerowa prowadząca do stacji Lubin Stadion.

Przedstawiciele miasta podkreślają, że Dolina Dronów to nie tylko obiekty – w Lubinie powstanie ośrodek badań, projektowania i testowania bezzałogowych statków powietrznych.

Lubin już dziś stawia na innowacje. Rzecznik miasta w rozmowie z Radiem Eska podkreśla, że nowa fabryka dronów będzie w efekcie ośrodkiem badawczym, gdzie drony będą rozwijane.

- W Inkubatorze Przedsiębiorczości w Lubinie technologie dronowe już są obecne. Nowa Fabryka Dronów ma przyciągnąć sektor badań i rozwoju

– mówi Radiu Eska Joanna Dziubek, rzecznik prasowa Prezydenta Miasta Lubina.

Inwestycja zaprojektowana z rozmachem

Bliskość lotniska to dodatkowy atut, który zostanie wykorzystany w ruchu lotniczym. – „Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że technologia autonomiczna weszła w nasze życie już kilka lat temu. Dziś obecna jest w życiu każdego człowieka. Nie ma też wątpliwości, że ta technologia będzie się rozwijała” – mówił już wcześniej Jakub Czesak, ekspert ds. dronów cytowany przez portal lubin.pl. Jak dodawał, budowa parku technologicznego w Lubinie to krok w stronę przyszłości, który może przynieść miastu wiele korzyści.

Wybranym wykonawcą została firma Pro-Tra Building z Wrocławia, która wygrała przetarg z ofertą opiewającą na 59,1 mln zł. – „To jest duży projekt, na który jeszcze od poprzedniego rządu otrzymaliśmy pięćdziesiąt milionów złotych. Z własnych środków przeznaczyliśmy dziesięć milionów” – mówił prezydent Robert Raczyński w lipcu 2024 roku, podczas podpisania umowy z wykonawcą.