Spis treści
Czy Polacy chcą Ukrainy w Unii Europejskiej?
Od prawie trzech lat sytuacja za naszą wschodnią granicą nie jest łatwa. Wszystko to ze względu na trwającą wojnę Ukrainy z Rosją. Krótko po ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę, Wołodymyr Zełenski złożył wniosek o przyjęcie jego kraju do Unii Europejskiej w ramach "nowej, specjalnej procedury".
Co więcej, prezydenci ośmiu państw członkowskich wzywali do przyspieszenie tego procesu. Kandydaturę Ukrainy poparła nawet sama przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. Kobieta podkreślała jednak, że cały proces wymaga czasu.
W najnowszym sondażu Instytutu Badań Pollster przeprowadzonym dla "Super Expressu" zapytano Polaków, czy Ukraina powinna zostać członkiem UE. Badanie zrealizowano w dniach 17-18 stycznia 2025 roku na 1004 dorosłych Polakach. Jak się okazuje, większość uczestników badania jest za takim rozwiązaniem - wskazało je aż 53 proc. osób. Z kolei przeciwnego zdania jest 47 proc. respondentów. Widać zatem, że kwestia ta mocno dzieli obywateli naszego kraju.
Jak Ukraina starała się o przyjęcie do UE?
Dokładnie 28 lutego 2022 roku prezydent Ukrainy złożył wniosek o przyjęcie jego kraju do Unii Europejskiej. Od 1 marca 2022 roku Parlament Europejski zalecił, aby zaatakowany przez rosyjskie wojska kraj został oficjalnym kandydatem do przyjęcia do Unii Europejskiej.
Dodatkowo, 10 marca tego samego roku Rada Unii Europejskiej zwróciła się do Komisji o opinię w tej sprawie. Z kolei w kwietniu do Wołodymyra Zełenskiego trafił kwestionariusz legislacyjny, który ten odesłał na początku maja. Ostatecznie, 17 czerwca 2022 roku Komisja Europejska zaleciła Radzie Europejskiej przyznanie Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w UE, który Ukraina uzyskała 23 czerwca 2022 roku.
Od tamtej pory negocjacje się nie rozpoczęły. Ostatnio do sprawy odniósł się minister spraw zagranicznych, Radosław Sikorski, w Davos.