Spis treści
- Schronisko we Wrocławiu odpowiada, czy można dać komuś w prezencie psa
- Co wiedzieć przed adopcją psa? Sprawdź, jak się przygotować
Schronisko we Wrocławiu odpowiada, czy można dać komuś w prezencie psa
Większość z nas uwielbia zwierzęta. Nie ważne, czy są to psy, koty czy chomiki, za każdym razem na ich widok od razu na naszych twarzach pojawia się uśmiech. Nadal jednak istnieje pewnego rodzaju trend w dawaniu zwierzaków pod choinkę. Często ludzie zapominają bowiem, że decyzja o zaopiekowaniu się czworonogiem powinna być przemyślana. Bierzemy wówczas odpowiedzialność za żywe stworzenie.
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu apeluje, aby z zaskoczenia nie wręczać czworonogów jako podarunek. Takim zachowaniem w wielu przypadkach jedynie krzywdzimy zwierzęta i dokładamy obowiązków nowemu właścicielowi.
- Dobrze się zastanowić, czy jesteśmy w stanie poświęcić mu wystarczająco dużo czasu, czy stać nas na utrzymanie tego zwierzęcia, a co do zasady prezent ma w sobie element zaskoczenia i naszym zdaniem taki zwierzak z zaskoczenia komuś podarowany niekoniecznie może być chciany, niekoniecznie może pasować do naszej rodziny
mówi Aleksandra Cukier ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu, w rozmowie z naszym reporterem.
Z pewnością każdy z nas chociaż raz widział po świętach ogłoszenia na stronach lokalnych schronisk i fundacji, że po raz kolejny wzrosła liczba zwierzaków do adopcji. Część z nich stanowią właśnie czworonogi, które okazały się nietrafionym prezentem pod choinkę. Jak przyznaje Aleksandra Cukier, w rozmowie z naszym reporterem, takie przypadki zdarzają się jednak coraz rzadziej.
- Na szczęście coraz rzadziej obserwujemy taki prezentowy trend. Zwierzęta, które zostały komuś podarowane, trafiają do nas owszem, ale rzadko i zdarza się to praktycznie przez cały rok
Co wiedzieć przed adopcją psa? Sprawdź, jak się przygotować
Informacje na temat świadomej adopcji oraz tego, co powinniśmy wiedzieć przed jej dokonaniem znajdziemy na stronie wrocławskiego schroniska. Musimy pamiętać, że jest to poważna decyzja na wiele lat. Jako pierwsze powinniśmy omówić tę sprawę z domownikami i zadać sobie kilka pytań, m.in.:
- czy wszyscy domownicy zgadzają się na adopcję?;
- jakiego zwierzęcia szukamy - aktywnego czy raczej spokojnego?;
- czy mamy środki finansowe, które wystarczą, aby utrzymać zwierzę również w trakcie choroby?;
- czy nie jesteśmy uczuleni na sierść zwierząt?;
- co zrobimy ze zwierzęciem w przypadku urlopu, pilnego wyjazdu czy innych okoliczności życiowych?;
- jeśli wynajmujemy mieszkanie, czy wynajmujący zgadza się na zwierzę?.
Adopcja jest świetną opcją, ale musimy liczyć się z tym, że zwierzęta, które trafiają do schroniska, są często po przejściach. Mogą być np. lękliwe czy wykazywać agresję do innych zwierząt. Co za tym idzie, decydując się na adopcję będziemy musieli poświęcić mnóstwo czasu, aby przepracować z pupilem wszelkie traumy. Warto zatem zapoznać się z różnymi informacjami o pozytywnych metodach pracy behawioralnej, np. w Internecie.
Co ważne, zanim zabierzemy psiaka do domu, poznajmy się z nim na tyle, na ile to możliwe. Odwiedzajmy go w schronisku, wychodźmy na spacer czy rozmawiajmy z jego opiekunem.