Czy pies może spać w łóżku z właścicielem?
Właściciele czworonogów dzielą się na tych, którzy śpią ze swoimi pupilami w jednym łóżku oraz na tych, którzy są tego absolutnymi przeciwnikami. Behawioryści z grupy "Co mówi pies?" z Wrocławia postanowili przybliżyć bliżej ten temat. W mediach społecznościowych opowiedzieli o kilku ważnych aspektach wspólnego spania psa z właścicielem.
Alicja Mijewska z "Co mówi pies?" mówi w nagraniu o społecznych potrzebach pupili. Ekspertka twierdzi, że psy jako istoty społeczne tworzą swego rodzaju grupy. Czworonogi mieszkające w domu żyją we wspomnianych grupach ze swoim właścicielem.
- Jeśli wszystko jest w porządku pomiędzy członkami grupy rodzinnej, to oni śpią razem. To nie jest tak, że wywala się jednego psa gdzieś tam (np. - przyp. aut.) Ziutek, Ty dzisiaj śpisz tam pod śmietnikiem. Jeśli tak się dzieje, to najczęściej okazuje się, że jest jakiś problem z tym Ziutkiem i mają konflikt. My nie chcemy pokazywać naszemu psu, że mamy z nim konflikt, wręcz odwrotnie - opowiada Alicja Mijewska w nagraniu w mediach społecznościowych "Co mówi pies?".
Behawiorystka z Wrocławia dodaje, że wspólne spanie pomaga w budowaniu się więzi między pupilem a właścicielem, ale też jest wzmocnieniem poczucia bezpieczeństwa. Kiedy bowiem psiak śpi z nami, jakość jego snu jest inna. Zwierzak wówczas czuje nasze ciepło, bicie serca oraz słyszy nasz oddech.
Ekspertka opowiada również, że wspólne spanie jest często wykorzystywane w terapii lęku separacyjnego u czworonoga. Alicja Mijewska twierdzi, że nocny sen jest naturalną bliskością, której pupil potrzebuje, a nie przywiąże go to aż tak do naszej obecności przy nim.
Ireneusz Czerniejewski z "Co mówi pies?" poruszył za to temat, co zrobić, kiedy nie chcemy, aby nasz psiak spał z nami w jednym łóżku. Ekspert jako pierwsze podaje, aby zwierzak miał swoje posłanie w sypialni. Wszystko po to, aby nadal czuł, że jest członkiem grupy rodzinnej, którą wspólnie z nim tworzymy.
Co ważne, a podkreślają to wrocławscy behawioryści, powinniśmy pozwolić psu samemu zdecydować, gdzie chce spać. Często bowiem czworonóg nie będzie miał ochoty przespać całej nocy z nami na łóżku, bo chociażby będzie mu gorąco czy też my będziemy się za bardzo wiercić.