Czy hulajnogi elektryczne to zagrożenie dla pieszych? Ten mężczyzna udowadnia, że tak

i

Autor: KMP we Wrocławiu

Szaleństwo na chodniku

Czy hulajnogi elektryczne to zagrożenie dla pieszych? Ten mężczyzna udowadnia, że tak

2023-03-27 12:17

Hulajnogi elektryczne niejako podzieliły wrocławską społeczność. Część mieszkańców stolicy Dolnego Śląska uważa je za świetne urozmaicenie komunikacji, podczas gdy inni widzą w nich zagrożenie dla pieszych. Rozsądne i przepisowe korzystanie z hulajnogi krzywdy nikomu nie zrobiły, natomiast pewien mężczyzna już jak najbardziej mógł to uczynić...

Hulajnogi elektryczne przebojowo weszły nie tylko na wrocławski, ale na ogólnopolski rynek. Stosunkowo tani, szybki i komfortowy środek transportu wręcz musiał osiągnąć sukces, jednak o ile hulajnogi mają mnóstwo zwolenników, o tyle znajdziemy również wielu ich przeciwników. Jednym z często podnoszonych argumentów jest bezpieczeństwo, a tak właściwie to niebezpieczeństwo stwarzane na chodnikach i drogach przez te pojazdy. Problemem okazuje się, jak zresztą prawie zawsze w takich sytuacjach, czynnik ludzki. 

Dwukrotne przekroczenie prędkości na hulajnodze. "Spieszył się na pociąg"

Pod koniec marca we Wrocławiu doszło do potencjalnie bardzo niebezpiecznej sytuacji. Policjanci zatrzymali mężczyznę, który niemal dwukrotnie przekroczył dozwoloną prędkość. 40-latek coś o przepisach wiedzieć musiał, bowiem poruszał się drogą rowerową, jednak zapomniał o panującym na niej ograniczeniem dla hulajnóg. Mężczyzna pędził aż 39 km/h, co jest prędkością wysoką nawet dla rowerów. Jak tłumaczył się policji, nie chciał spóźnić się na pociąg...  

Gdzie jeździć hulajnogą? Jakie są przepisy dla hulajnóg?

Przez dość długi czas przepisy nie potrafiły unormować hulajnóg, przez co na ulicach często widzieliśmy samowolkę i mnóstwo niebezpiecznych zdarzeń. W 2022 roku hulajnogi określono jednak w końcu jako pojazdy i zaczęły dotyczyć je przepisy ruchu drogowego. Należy więc pamiętać, że priorytetową ścieżką, po jakiej się poruszamy, zawsze jest droga rowerowa, gdzie ograniczenie prędkości dla hulajnóg wynosi 20 km/h. Po jezdni można poruszać się jedynie, gdy widzimy ograniczenie do 30 km/h, jednak i w tym przypadku hulajnogą nie można przekroczyć 20 km/h. Jeśli jeździmy z kolei po chodniku, to naszą prędkość trzeba dostosować do prędkości pieszych. 

Ile wynosi mandat za złamanie przepisów na hulajnodze?

W tym przypadku naszej kieszeni nie oberwie się tak, jak przykładowo kierowcom samochodów. Przykładowo, 40-letni bohater naszej historii otrzymał mandat wysokości 200 zł. Kwota zależna jest jednak od przekroczenia - za np. przejechanie przez jezdnię na pasach dla pieszych (wówczas z hulajnogi powinno się zsiąść i ją przeprowadzić), otrzymamy mandat wysokości 100 zł. Odpowiadając na tytułowe pytanie, to nie hulajnogi są zagrożeniem dla pieszych. Są nim osoby, które bezmyślnie z nich korzystają.