Cyklon Zoltan uderzy w Dolny Śląsk. Przyniesie huraganowy wiatr i silne deszcze

i

Autor: unsplash.com, max titov, IMGW

Alert IMGW

Cyklon Zoltan uderzy w Dolny Śląsk. Przyniesie huraganowy wiatr i ulewny deszcz

2023-12-21 9:25

Alert pogodowy dla Dolnego Śląska! Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla mieszkańców województwa dolnośląskiego przed bardzo silnym wiatrem. W najbliższych dniach zapowiadane są też intensywne opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem.

Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW przed silnym wiatrem obowiązuje dla całego województwa dolnośląskiego. Dodatkowo, na czwartek (21 grudnia) w niektórych powiatach prognozowane są intensywne opady deszczu (powiat kłodzki, wałbrzyski, kamiennogórski, Jelenia Góra, karkonoski, lwówecki, lubański).

Wichura nadciąga nad Dolny Śląsk. Alert IMGW przed silnym wiatrem i ulewami

- Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 85 km/h, z zachodu – czytamy w komunikacie dotyczącym Wrocławia. Aktualne ostrzeżenie obowiązuje od godz. 12:00 do 19:00 w czwartek. W prognozach jest jednak mowa o podwyższeniu ostrzeżenia do drugiego stopnia, który będzie obowiązywał do soboty. W porywach wiatr może osiągać prędkość do 115 km/h. Wichura może powodować szkody w postaci zerwanych linii energetycznych, czy uszkodzonych dachów. Temperatura we Wrocławiu w czwartek maksymalnie ma wynieść 8 stopni, w piątek 4, a w sobotę 2 stopnie. Od niedzieli przewidywane jest ocieplenie, temperatura wzrosnąć ma nawet do 9 stopni.

Meteo Alert - Dolny Śląsk podaje na swojej facebookowej stronie, że sprawcą załamania pogody będzie głęboki niż ''Zoltan" (Orkan Pia).

- Silne oraz bardzo silne porywy wiatru, opady o charakterze wielkoskalowym/konwekcyjnym i zmiennej postaci począwszy od deszczu przez deszcz ze śniegiem i sam śnieg. Wysokie sumy opadowe w Sudetach. Możliwość wystąpienia lokalnych burz. Okres pogodowy: (21.12.2023 – 23.12.2023) – czytamy w komunikacie.

W czwartek w przeważającej części województwa dolnośląskiego mają występować opady deszczu, w szczytowych partiach Sudetów spodziewane są opady deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu.

- Na obecnym etapie prognoz, wiele wskazuje na to, że maksymalne porywy wiatru w okresie od drugiej części nocy z czwartku na piątek przez piątek oraz noc z piątku na sobotę osiągać będą wartości nie większe niż do 70-85, punktowo okresami 90 km/h na przeważającej części regionu oraz do 100-120 km/h w obszarze szczytowych partii Sudetów – zapowiada Meteo Alert-Dolny Śląsk.

Uwaga na marznące opady. W górach potężna wichura

Pogoda będzie jednak dynamiczna, trzeba się liczyć z aktualizacją ostrzeżeń. Po wichurach w Wigilię (24 grudnia) IMGW zapowiada również marznące opady na terenie Dolnego Śląska.

Przed potężną wichurą w górach ostrzega też Karkonoski Park Narodowy.

- Nawet 170 km/h może wiać dziś i w najbliższych kilku dniach na Śnieżce. Jak wygląda wichura w zaśnieżonych Karkonoszach przypominamy na tym filmie. Bądźcie ostrożni - ostrzegają pracownicy parku.

Z komunikatu GOPR Karkonosze wynika, że aktualnie pokrywa śnieżna na Śnieżce wynosi od 40 cm do 80 cm. Szlaki są oblodzone - jest bardzo ślisko.

Kolorowy spektakl na niebie na Dolnym Śląsku. Co zwiastuje czerwone niebo?