Sen jest jedną z najważniejszych rzeczy. Będąc wyspanym, jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować i nie odbija się to na naszym zdrowiu. Zdarzają się jednak takie noce, kiedy obracamy się z boku na bok i nie możemy zasnąć.
Często ma na to wpływ wiele czynników, m.in stres. Intensywnie rozmyślając na dany temat, nie dajemy umysłowi odpocząć, a co za tym idzie nasze ciało również nie jest w stanie się zrelaksować.
Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym szybko pójdziemy spać. Jeden z nich stosują nawet amerykańscy wojskowi.
Co zrobić, żeby szybko zasnąć? Metoda wojskowa, czyli zasypianie w dwie minuty
Niektórym z nas może wydawać się, że niemożliwe jest zaśnięcie w dwie minuty. Regularne ćwiczenie może jednak sprawić, że będziemy w stanie pójść spać błyskawicznie. Jednym ze sposobów wartych uwagi jest metoda opracowana przez ekspertów amerykańskiej marynarki wojennej. Miała ona pomóc pilotom w szybkim zasypianiu. Co ciekawe, po sześciu tygodniach treningu byli oni w stanie usnąć po wypiciu kawy i w warunkach bojowych.
Polega to na relaksacji mięśni oraz kontrolowanym oddychaniu. Cały proces zajmuje 120 sekund, jednak osoby najbardziej wyćwiczone zasypiają już w ostatnich 10 sekundach. Ważne jest, aby regularnie ćwiczyć tę metodę.
Co musimy zrobić?
- Połóżmy się.
- Rozluźnijmy całą twarz, w tym mięśnie ust.
- Opuśćmy ramiona i ręce wzdłuż ciała tak, aby się od napięcia.
- Wydychajmy powietrze, rozluźniając klatkę piersiową.
- Rozluźnijmy nogi, uda i łydki.
- Oczyśćmy umysł na 10 sekund, wyobrażając sobie coś relaksującego (jeśli to się nie uda, przez 10 sekund powtarzajmy "nie myśl").
- W ciągu 10 sekund powinniśmy zasnąć.
Jak szybko zasnąć? Te wskazówki Ci pomogą
Paradoksalnie, mówienie sobie, że nie możemy zasnąć może znacznie przyspieszyć ten proces. W naszych głowach żyje gdzieś stereotyp, że jak nie możemy pójść spać, wystarczy liczyć owce. Znacznie lepsze jest jednak zaangażowanie wyobraźni i zwizualizowanie sobie spokojnego otoczenia. Badania wykonane na Uniwersytecie w Oxfordzie wykazały, że osoby stosujące tę technikę zasypiają znacznie szybciej niż praktykujący metody oddechowe.
Warto również, abyśmy przyjrzeli się higienie naszego snu. Regularne godziny snu, unikanie kofeiny przed snem oraz stworzenie odpowiednich warunków w sypialni mogą o wiele poprawić jakość naszego snu. Jeśli jednak i to nie pomaga, poszukajmy wsparcia w poradni leczenia zaburzeń snu.