studia 2023

i

Autor: Freepik

Rok akademicki 2023/2024

Co zabrać na pierwsze zajęcia na studiach? O tych rzeczach musisz pamiętać!

2023-10-02 14:07

Rok akademicki ruszył pełną parą. Zaczęły się zajęcia, a naukę na wrocławskich uczelniach rozpoczęło tysiące studentów pierwszego roku. Część z nich zastanawia się, co zabrać na pierwsze zajęcia na studiach. Sprawdź niezbędnik studenta. Te rzeczy musisz mieć ze sobą.

Z pewnością osoby wybierające się na pierwszy rok studiów słyszało takie zdanie: "ale pamiętaj, że studia to nie liceum". Mogło wydawać się to denerwujące, ale trudno się z tym nie zgodzić. Już wiele miesięcy przed rozpoczęciem nauki rozmyślamy, jak to będzie oraz, jak powinniśmy się przygotować na pierwsze zajęcia. W głowach pojawia się mnóstwo pytań typu "Ile zeszytów kupować?", "Czy kupować wszystkie podręczniki?". Jako osoby, które skończyły studia, przygotowaliśmy dla Was niezbędnik studenta. Te rzeczy koniecznie musicie mieć na zajęciach. 

Co zabrać na pierwsze zajęcia na studiach? Te rzeczy musisz mieć na zajęciach

Studia to faktycznie nie jest liceum. Nie potrzebujesz podręczników czy osobnego zeszytu do każdego przedmiotu. Mając te podstawowe rzeczy z pewnością poradzisz sobie na uczelni:

1. Konto na Facebooku

Może to śmiesznie brzmi, ale tak, warto mieć konto na Facebooku. Chodzi o to, abyś mógł w łatwy sposób skontaktować się z innymi osobami z Twojego roku w ważnej sprawie. Możesz wcześniej poszukać grup studenckich na Facebooku i dołączać do nich, szukając użytkowników z Twojego kierunku lub stworzyć taką grupę na pierwszych zajęciach. 

Komunikowanie się czy informowanie o wszelkich kolokwiach, egzaminach czy sprawach w dziekanacie będzie dużo łatwiejsze. 

2. Kalendarz/planer

Uwierz, że kalendarz może okazać się naprawdę przydatną rzeczą. Ważne, abyś miał w czym zapisywać terminy egzaminów, kolokwia czy daty oddania prac zaliczeniowych. W czasie sesji może okazać się, że dzięki temu nie zapomniałeś o żadnym teście i bez żadnych problemów zaliczyłeś semestr. 

3. Segregator/skoroszyt/zeszyt kilkuprzedmiotowy

Na studiach nie są Ci potrzebne zeszyty do każdego przedmiotu. Najczęściej sprawdza się jeden zeszyt kilkuprzedmiotowy w formacie A4. Dzięki przegródkom możesz oddzielić sobie notatki, a we wspomniane kieszonki wkładać kserówki, które niektórzy wykładowcy dają. Możesz również zaopatrzyć się w skoroszyt lub segregator i to w nim trzymać wszystkie notatki i karty pracy. 

4. Kubek termiczny i pojemniki na jedzenie

Zdarza się, że w danym dniu mamy zajęcia od rana do wieczora. W takim przypadku warto zaopatrzyć się w kubek termiczny oraz pojemniki na jedzenie. Przed wyjściem na uczelnię możesz przygotować sobie drugie śniadanie czy obiad oraz pyszną kawę i nie musisz martwić się o to, co zjeść w przerwie między wykładami. W szczególności nie zapomnij o kubku z kawą, ponieważ przy długim dniu na uczelni może okazać się ona zbawieniem. 

5. Zestaw długopisów i kolorowych markerów 

Z pewnością pomyślałeś sobie, że jest to banalna rzecz, jednak dość często zapominana. W wielu supermarketach czy sklepach papierniczych możemy znaleźć zestawy długopisów. Są one w rozsądnych cenach, a mogą nas uratować podczas egzaminów. Wiadomo, że na auli jesteśmy rozstawieni szeroko i nie możemy rozmawiać z innymi. Jeśli zaczniesz szeptać o pożyczenie długopisu, bo Twój się wypisał, może skończyć się to zabraniem egzaminu przez profesora. Warto zatem zaopatrzyć się w zestaw długopisów i zawsze nosić przy sobie dwie sztuki. 

Jeśli chodzi o egzaminy, to najpierw trzeba się do nich nauczyć. Na ratunek przychodzą zestawy kolorowych markerów. Podczas czytania setek stron książek możesz zakreślać sobie najważniejsze rzeczy, a dodatkowo podczas pisania egzaminu wzrokowcy zaczną przypominać sobie różne informacje po kolorach, które użyli do ich zakreślenia. 

6. Powerbank, pendrive

Godziny spędzone na uczelni nie tylko są wyczerpujące dla Ciebie, ale również Twojego telefonu. Nie zawsze znajdziemy na uczelni gniazdko do podładowania smartfona, dlatego warto mieć w torbie powerbanka. Uwierz, że może Ci to pomóc uniknąć stresu w wielu sytuacjach, np. podczas wracania z zajęć i rozładowania się telefonu w czasie sprawdzania biletów w komunikacji miejskiej. 

Nie możesz również zapomnieć o pendrive. Zdarza się, że wykładowcy wysyłają mnóstwo materiałów, które trzeba wydrukować. Jeśli nie masz w domu drukarki wystarczy, że przeniesiesz pliki na pendrive'a i pójdziesz do najbliższego punktu ksero. 

Pendrive może okazać się również niezastąpiony podczas prezentacji. W niektórych salach może nie działać okablowanie do rzutnika lub powodować problemy podczas próby podłączenia z Twoim laptopem. Warto zatem mieć również pracę zgraną na pendrive'a i podłączyć do komputera uczelnianego. 

Świętokrzyskie. PGS Rock Festival na Kadzielni w Kielcach

Od czego zacząć czytać Tokarczuk? Poznaj najsłynniejsze cytaty pisarki z Wrocławia