Jak remontować budynki po powodzi? Architekci z Wrocławia znaleźli na to sposób
W połowie września przez południe Polski przeszła ogromna fala powodziowa, która dotarła do wielu miast m.in. w Dolinie Kłodzkiej. Dopiero jednak, gdy woda opadła, mogliśmy zobaczyć skalę zniszczeń, z którymi mieszkańcy zalanych miejscowości będą się mierzyć jeszcze kilka miesięcy, a nawet lat.
Remontowanie zniszczonych budynków nie będzie też zbyt łatwe. Ze względu na porę roku oraz coraz chłodniejsze dni i noce, znacznie trudniej będzie nam osuszyć zalane pomieszczenia czy też wykonywać prace na zewnątrz. Nie każdy też jest ekspertem z remontowania budynków po przejściu fali powodziowej, dlatego też niektóre czynności mogą zajmować więcej czasu.
Architekci z wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich postanowili pomóc osobom zmagającym się ze skutkami powodzi. Opracowali oni broszurę pod tytułem "Instrukcja postępowania przy pracach renowacyjnych po zalaniu budynków wodą powodziową". Autorzy opisali w niej m.in. właśnie jak osuszać, ale też remontować uszkodzone obiekty.
- Dokument został sporządzony w konsultacji merytorycznej z ekspertami z Polskiego Stowarzyszenia Mykologów Budownictwa i oparty na fachowych źródłach
przekazali przedstawiciele wrocławskiego oddziału SARP, w rozmowie z PAP.
Jednocześnie też wrocławscy architekci zaapelowali o to, aby wysyłać ten dokument jak największej liczbie osób z poszkodowanych terenów. To właśnie dla nich zawarte w nim informacje będą najbardziej przydatne.
Instrukcję remontowania budynków po powodzi możemy pobrać ze strony SARP. Znajdziemy ją TUTAJ.