Ceny prądu i gazu ZNOWU w górę! W 2022 r. kolejna podwyżka

i

Autor: Pixabay Ceny prądu i gazu ZNOWU w górę! W 2022 r. kolejna podwyżka

Ceny prądu i gazu ZNOWU w górę! W 2022 r. kolejna podwyżka

2021-08-23 10:32

​Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", rachunki za prąd w 2022 roku znowu wzrosną. Podwyżka będzie bolesna: ceny będą wyższe o tyle samo, co w tym roku. O szczegółach przeczytajcie poniżej.

Jak informuje DGP, w tym roku cena megawatogodziny prądu na rynku hurtowym wzrosła o ok. 100 zł. Podrożały również koszty CO2 – do 55 euro za tonę. To już niemal pewne, że taryfa dla gospodarstw domowych też musi pójść w górę. O ile dokładnie? Jakich możemy się spodziewać podwyżek za gaz i prąd w 2022 r.? 

Od nowego roku w stawki za prąd pójdą w górę. Jak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki, w tym roku podrożał on o 8-10 proc., czyli średnio 8 zł miesięcznie. Jesienią dowiemy się, o ile wzrosną ceny prądu w przyszłym roku. Analitycy przewidują jednak, że wzrost ten może być jeszcze wyższy. 

 – Przy utrzymaniu dzisiejszych poziomów na rynku hurtowym, wzrost rachunku za energię dla gospodarstw domowych może sięgnąć ok. 20 proc., przy jednoczesnej podobnej inflacji rachunków za gaz – podają w opracowaniu analitycy Biura Maklerskiego mBanku.

Obok inflacji, wzrost cen za prąd i gaz to kolejny cios dla budżetów domowych. Jednakże, resort klimatu finalizuje projekt wsparcia dla tzw. wrażliwych odbiorców energii, czyli najuboższych. Projekt ma zawierać definicję takich odbiorców i oczekuje się, że podstawowym kryterium będzie udział rachunków za energię w dochodach gospodarstw domowych.

Quiz. Matematyka na poziomie podstawówki. Dzieci znają odpowiedzi!

Pytanie 1 z 10
60 + 6 ⋅ 10 = ?