Wciąż zastanawiacie się, co robić w trakcie długiego weekendu w dniach od 30 maja do 2 czerwca 2024? W tym czasie wypada Boże Ciało, a więc jeśli weźmiemy w piątek (31 maja) urlop będziemy mieć aż 4 dni wolnego! Nowa Ruda z jej przyrodniczo-krajobrazowymi atrakcjami to idealne miejsce na relaks i świetny pomysł na wyjazd dla całej rodziny i przyjaciół.
Boże Ciało w Nowej Rudzie. Zobacz jeden z najpiękniejszych ratuszy w Polsce
Górska Nowa Ruda jest zaledwie 80 km od Wrocławia. Można tu dojechać autem lub koleją. Z Wrocławia można dojechać Kolejami Dolnośląskimi z przesiadką w Wałbrzychu Głównym, a podróż zajmie nam nieco ponad 2 godziny.
Miasto dawniej odgrywało ważną rolę w przemyśle wydobywczym i włókienniczym. Powstała Kopalnia Węgla Kamiennego "Nowa Ruda", w skład której weszła kopalnia "Piast" (dawna "Ruben") oraz kopalnia "Słupiec" ("Johann Babtistagrube").
Ta górska miejscowość ma się czym pochwalić, jeśli chodzi o zabytki. W centrum miasta znajdziemy klimatyczny Rynek oraz ratusz wybudowany w 1884 roku w stylu biedermeier. Z pewnością jest to jeden z najładniejszych magistratów w Polsce. Perełką na noworudzkim Rynku jest m.in. fontanna św. Floriana oraz fontanna św. Jana Chrzciciela. Na uwagę zwraca m.in. zamek Stillfriedów - pierwsze wzmianki o nim pochodzą już z 1352 roku.
W mieście warto też odwiedzić ulicę Nadrzeczną oraz Dom Tkaczy. Jest tam wiele budynków z XVIII i XIX wieku. Przy korycie rzeki Włodzicy zobaczymy figurę potwora znanego z legendy, który nazywa się Rudek.
Bogata górnicza historia
Dawna Kopalnia Nowa Ruda to miejsce, które trzeba odwiedzić będąc w Nowej Rudzie. Turystyczna Trasa Podziemna i Muzeum Górnictwa oferuje wiele atrakcji, w tym niekonwencjonalne zwiedzanie muzeum i przejazd pociągiem górniczym. Na terenie całego kompleksu muzeum znajdują się liczne pamiątki pracowników. Wyczytamy z nich informacje o tradycjach górniczych i wstrząsające historie, których świadkami były kopalniane tunele.
W poszczególnych salach muzealnych zobaczymy m.in. autentyczne odciski paproci sprzed 300 mln lat. Wśród eksponatów są mundury, szpady, kordziki, laski. Aparaty tlenowe. Zajrzymy też do dyspozytorni zwanej sercem kopalni. Najciekawszą może być jednak wizyta w dawnej sztolni. Kopalnia wygląda jakby nadal była czynna. Można tu zobaczyć na przykład przenośnik, kombajn, młot pneumatyczny, czy lutnię wentylacyjną. A wzdłuż trasy znajdziemy ekspozycje pokazujące pracę górników, koni i dzieci.
Z krajobrazem Nowej Rudy związana jest także potężna metalowa konstrukcja wiaduktu, wspartego na kamiennych filarach. Obiek ma 40 metrów wysokości i wznosi się nad doliną Woliborki. To najwyższy wiadukt kolejowy na trasie Wałbrzych-Kłodzko, często podziwiany przez miłośników kolei.