Bezrobotni dostaną bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne. Nie będą musieli rejestrować się w Urzędzie Pracy

i

Autor: pixabay

Bezrobotni dostaną bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne. Nie trzeba będzie się rejestrować w pośredniaku

2022-10-13 12:12

Od 1 stycznia 2023 roku osoby bez pracy (blisko 2,8 mln) zyskają prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. W tym celu wystarczy wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Według ustaleń Dziennika Gazety Prawnej już od 1 stycznia 2023 roku zmienią się zasady dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego dla osób bezrobotnych (800 tys. osób) i niezarejestrowanych w Urzędzie Pracy (bez żadnego ubezpieczenia – 2 mln osób).

Darmowe ubezpieczenie zdrowotne. Na jakich zasadach?

Po wejściu w życie zaproponowanych zmian, od 1 stycznia 2023 roku wystarczy wniosek do ZUS i wskazana grupa zostanie objęta ubezpieczeniem zdrowotnym.

Aby takie darmowe ubezpieczenie zdrowotne otrzymać, należy spełnić dodatkowo następujące warunki:

  • zarobki nie mogą przekroczyć połowy minimalnego wynagrodzenia
  • osoby te nie mają prawa do ubezpieczenia zdrowotnego z innego źródła (np. poprzez zgłoszenie przez innego członka rodziny).

Czyta także: Po ile są świeże grzyby? Ile kosztują kurki, podgrzybki i prawdziwki? Ceny SZOKUJĄ!

Ubezpieczenie zdrowotne. Jak można je załatwić nie pracując?

Na chwilę obecną, osoby, które nie pracują, mogą załatwić sobie ubezpieczenie zdrowotne na kilka sposobów. Oto one:

  • zarejestrowanie się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna – umożliwia to skorzystanie ze świadczeń NFZ, a po znalezieniu pracy wystarczy poinformować urząd o korzystaniu z tytułu do ubezpieczenia na podstawie nowej umowy,
  • dobrowolne ubezpieczenie – pracując na umowie o dzieło można się zgłosić do ubezpieczenia, ale dobrowolnie. W związku z tym za takie ubezpieczenie trzeba zapłacić,
  • zgłoszenie przez współmałżonka – w przypadku chęci korzystania z bezpłatnych usług NFZ, współmałżonek, który posiada tytuł do ubezpieczenia może poinformować płatnika swoich składek, że chce zgłosić do ubezpieczenia członka rodziny. Jest na to 7 dni od dnia, w którym zaistniały okoliczności powodujące zgłoszenie,
  • ubezpieczenie wsteczne – jeżeli w okresie, gdy nie ma ubezpieczenia zdrowotnego doszło do skorzystania z opieki zdrowotnej w ramach NFZ, można zgłosić się do ubezpieczenia wstecznego. Wówczas  jest na to 30 dni od dnia skorzystania ze świadczenia.
Raport Złotorowicza - Politolog jasno o końcu prezesa Kaczyńskiego na czele PiS