W Polsce mamy mnóstwo zdolnych artystów, których nazwiska zna większość z nas. Niektórzy z nich pochodzą z Dolnego Śląska czy nawet z samego Wrocławia. Podczas gali Bestsellery Empiku 2023 jedną z laureatek została pisarka ze stolicy Dolnego Śląska. Co więcej, otrzymała ona nagrodę nie w jednej, a w dwóch kategoriach.
Joanna Kuciel-Frydryszak na gali Bestsellery Empiku 2023. Pisarka z Wrocławia zdobyła nagrody w aż dwóch kategoriach
Joanna Kuciel-Frydryszak jest autorką reportażu "Chłopki. Opowieść o naszych babkach". Książka ta miała swoją premierę 17 maja 2023 roku. Autorka, po sukcesie "Służących do wszystkiego", postanowiła powrócić do tematu wiejskich kobiet. W reportażu opowiada o życiu kobiet mieszkających na wsi. Dowiadujemy się o codziennej ciężkiej pracy, lękach oraz marzeniach bohaterek reportażu. Oprócz książki, powstał również audiobook "Chłopki. Opowieść o naszych babkach", który czyta Maria Peszek.
Czytelnicy docenili dzieło wrocławskiej pisarki. Tytuł został nominowany do Bestsellerów Empiku 2023 aż w dwóch kategoriach:
- Książka. Literatura faktu;
- Audio. Audiobook.
13 lutego 2023 roku odbyła się gala wręczenia nagród. Dzieło pisarki z Wrocławia wygrało w obu kategoriach.
- Jestem rzeczywiście bardzo poruszona tym momentem. Zacznę od podziękowań [...] przede wszystkim dla niezwykłych czytelników, bo myślę, że trafili mi się czytelnicy marzeń, którzy nie tylko kupili książkę w jakiś dla mnie oszałamiających liczbach, ale także wypożyczają ją w bibliotekach [...], a nade wszystko chcą o niej rozmawiać, chcą się dzielić swoimi opiniami, uczuciami, czasami nawet rodzinnymi historiami i to jest dla mnie niezwykłe wyróżnienie [...]. Uważam się za szczęściarę dzięki Wam - mówiła Joanna Kuciel-Frydryszak podczas przemówienia na gali.
O czym jest książka "Chłopki. Opowieść o naszych babkach"?
W reportażu "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" autorka wraca do tematu wiejskich kobiet. Tym razem jednak skupia się na opowieści zza drzwi chłopskiej chaty. Jak możemy przeczytać w opisie książki, "podczas, gdy Maryśki i Kaśki wyruszają do miast, by usługiwać w pańskich domach, na wsiach zostają ich siostry i matki: harujące od świtu do nocy gospodynie, folwarczne wyrobnice, mamki, dziewki pracujące w bogatszych gospodarstwach. Marzące o własnym łóżku, butach, szkole i o zostaniu panią. Modlące się o posag, byle 'nie wyjść za dziada' i nie zostać wydane za morgi. Dzielące na czworo zapałki, by wyżywić rodzinę. Często analfabetki, bo 'babom szkoły nie potrzeba'".
Pisarka z Wrocławia dała głos kobietom ze wsi, aby mogły opowiedzieć o swoim życiu, ciężkiej pracy, lękach oraz marzeniach. Książka ta pokazuje siłę kobiet, ich bezgraniczne oddanie rodzinie oraz pragnienie zmiany i nierówną walkę o siebie w patriarchalnym społeczeństwie.