Projekt zmian w kodeksie karnym pojawił się w środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Zakłada rozszerzenie katalogu przesłanek zakazanej dyskryminacji o kwestie płci, tożsamości płciowej, wieku, niepełnosprawności oraz orientacji seksualnej.
Jaka kara za mowę nienawiści ze względu na płeć i orientację seksualną?
Znowelizowany paragraf art. 199 kodeksu karnego ma brzmieć:
„Kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną wobec grupy osób lub poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej lub z powodu jej bezwyznaniowości, niepełnosprawności, wieku, płci, orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”
Zapisy dotyczące niepełnosprawności, wieku, płci, orientacji seksualnej i tożsamości płciowej dodano w art. 256 na temat m.in nawoływania do nienawiści oraz w art. 257 dotyczącym znieważania. Sprawca w obu przypadkach musi się liczyć z karą pozbawienia wolności do lat 3.
W uzasadnieniu do zmian napisano, że: "Projektowana regulacja zapewni pełniejszą realizację konstytucyjnego zakazu dyskryminacji ze względu na jakąkolwiek przyczynę, a także realizację międzynarodowych zaleceń w zakresie standardu ochrony przed mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści.”. Ministerstwo tłumaczy, że nowe zapisy mają wpłynąć na skuteczność i efektywniejsze ściganie osób, które dopuszczają się mowy nienawiści.
Zdaniem ministerstwa obecne przepisy w polskim prawie nie gwarantują wystarczającej ochrony wszystkim grupom mniejszościowym szczególnie narażonym na dyskryminację, uprzedzenia i przemoc. - Dyskryminacyjna postawa i wypowiedzi zwłaszcza wobec osób z niepełnosprawnościami, osób starszych lub członków społeczności LGBT+ skutkować może podziałem społeczeństwa oraz wpływać na bezpieczeństwo i dobro tych grup – ocenia Ministerstwo Sprawiedliwości.