Senat uczelni podjął uchwałę zobowiązująca kanclerza Akademii Wychowania Fizycznego, by ten przygotował "dokumentację i formę ewentualnego zbycia nieruchomości w kompleksie Stadionu Olimpijskiego”. Chodzi m.in. o bramę główną z budynkiem, który jest jej częścią, boisko lekkoatletyczne, boisko przy strzelnicy oraz halę WOSS, w której obok części sportowej, znajdują się też przychodnie medyczne. Obiekty są w rejestrze zabytków.
Kanclerz AWF Adam Roczek powiedział PAP w czwartek, że zlecił już przygotowanie operatu szacunkowego na te nieruchomości i po sporządzeniu dokumentu uczelnia zaproponuje gminie Wrocław rozmowy w sprawie przejęcia tych nieruchomości.
Wyjaśnił, że uczelnia zwróci się też o otrzymanie opinii Prokuratorii Generalnej w sprawie trybu realizacji ewentualnej transakcji. Po zakończeniu działań przygotowawczych zostanie przedstawiony też raport senatowi, który ostatecznie zdecyduje o kolejnych krokach.
Polecany artykuł:
„Wszystkie te obiekty są wpisane do rejestru zabytków. Określona jest też ich funkcja, można na nich prowadzić wyłącznie działalność dydaktyczną, sportową. Jedynie w części hali sportowej dopuszczona jest też działalność medyczna. Na pewno nie można zmienić charakteru tych obiektów. Samorząd Wrocławia wstępnie jest zainteresowany rozmowami z uczelnią” - powiedział kanclerz.
Protesty wokół Stadionu Olimpijskiego. Deweloper już działa
W 2021 roku kontrowersje i protesty mieszkańców wzbudziła inwestycja deweloperska w kompleksie Stadionu Olimpijskiego. Inwestor, który kupił działkę, otrzymał zgodę na wybudowanie obiektu mieszkalnego. Rozpoczął rozbiórkę zrujnowanego basenu pływackiego. Dopiero po protestach konserwatora zabytków wojewoda wstrzymał rozbiórkę pozostałości zabytkowej pływalni. Ta część kompleksu stadionowego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dopuszcza jednak zabudowę mieszkalną.
Kompleks Stadionu Olimpijskiego zajmuje kilkadziesiąt hektarów i obok wspomnianych obiektów, tworzą go też hala tenisowa, 12 kortów tenisowych, boiska trawiaste i ze sztuczną nawierzchnią, boisko do baseballu, strzelnica sportowa, basen kryty, pole namiotowe i caravaningowe. W centrum znajduje się wybudowany w latach 1926-28 sam Stadion Olimpijski z torem żużlowym i boiskiem piłkarskim oraz widownią na 35 tys. osób. W 2006 roku główny obiekt Stadionu Olimpijskiego został od uczelni przejęty przez samorząd Wrocławia.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!