Zima

i

Autor: Pixabay

Atak zimy na Dolnym Śląsku. Ostrzeżenia IMGW. Jakie warunki na drogach?

2021-11-29 8:39

Prognozy dotyczące opadów śniegu na 28 listopada w województwie dolnośląskim - sprawdziły się. Zrobiło się biało na drogach i chodnikach. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu. Alerty obowiązują na terenie ośmiu województw: w pasie od południa, przez centrum, aż po północne krańce Polski. Według prognoz w tych regionach może spaść od 10 do 15 cm śniegu. Jakie warunki są na drogach? Jak radzą sobie kierowcy?

Alert pierwszego stopnia obowiązują na terenie ośmiu województw: w południowo-wschodnich powiatach województwa dolnośląskiego, zachodnich powiatach województwa opolskiego, zachodniej części województwa łódzkiego, południowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego, a także we wschodnich regionach województwa kujawsko-pomorskiego, zachodnich regionach województwa mazowieckiego i wschodnich pomorskiego oraz północno-zachodnich warmińsko-mazurskiego.

W tych regionach prognozowane są opady śniegu powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm. Lokalnie może spaść nawet 15 cm śniegu, w szczególności w rejonach powyżej 300 m n.p.m. IMGW określa prawdopodobieństwo wystąpienia takich opadów na 80 proc.

Ostrzeżenie IMGW. Ślisko na drogach

Oprócz intensywnych opadów śniegu, na drogach województwa dolnośląskiego będzie ślisko. Nawierzchnia na drodze zamarza, temperatura waha się cały czas między 0 a -2 st. Celcjusza. 

Prognoza pogody Dolny Śląsk. Jaka pogoda będzie 29.11?

W poniedziałek spodziewamy się przewagi zachmurzenia dużego z możliwymi przejaśnieniami i w przeciągu całego dnia - począwszy od godzin porannych przez południowe, po południowe i wieczorne występować będą przelotne opady - na terenie nizinnym opady deszczu, mieszane oraz samego śniegu, natomiast w Sudetach oraz szczytowych partiach Sudetów śniegu. Temperatura maksymalna w najcieplejszym momencie dnia wyniesie od -5/-3°C w szczytowych partiach Sudetów zachodnich oraz wschodnich przez -2/1°C w obszarze podgórskim do 0/2°C w pozostałej części regionu (najchłodniej na wschodzie, najcieplej w centrum i na północnym-zachodzie, zachodzie regionu. Wiatr w ciągu dnia będzie umiarkowany, w porywach dochodzący do 25-35 km/h, w szczytowych partiach Sudetów zachodnich do 55-70 km/h. Wiać będzie z kierunku zachodniego i północno-zachodniego.

Jak informuje Ekosystem na swoim koncie na Facebooku, już od wczoraj od godz. 13:00 na ulicach Wrocławia pracowały pługosyparki jezdniowe. Skończyły jeździć o godz. 23:00. Ponadto, intensywnie oczyszczały drogi także w nocy. 

Czy rzeczywiście tak jest? Jak wyglądają drogi na waszych osiedlach? A może jesteście w centrum i widzicie co się dzieje?

Przesyłajcie nam zdjęcia i swoje komentarze! 

QUIZ. Czy masz szósty zmysł?

Pytanie 1 z 9
Jakie są Twoje sny?
Super Raport 26.11 (Goście: Stefan Niesiołowski - były wicemarszałek Sejmu, Joanna Senyszyn - Lewica) Sedno Sprawy: Paweł Kukiz