Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce to jedno z najważniejszych ośrodków meteo na Dolnym Śląsku. Potocznie zwane są "spodkami" i przypominają stację kosmiczną. Pobieranie danych stamtąd jest bardzo istotne. Jeżeli nie zostanie to zrobione - nie jesteśmy w stanie jednoznacznie przewidzieć tego, co zdarzy się w naszym regionie. Aktualnie jest zamknięte dla turystów, a wchodzić tam mogą tylko pracownicy stacji.
Obserwatorium na Śnieżce, z uwagi na nieprzerwany od 1880 roku ciąg pomiarowy, jest idealnym miejscem do analizy zmiany klimatu. Dane te są wyjątkowe, ponieważ szczyt Śnieżki pozbawiony jest wpływów lokalnych związanych z działalnością człowieka.
Pomysły na stworzenie nowego obserwatorium pojawiły się w latach 60-tych. Ogłoszono wtedy konkurs Stowarzyszenia Architektów Polskich. Wygrali go pracownicy Politechniki Wrocławskiej. Postanowili stworzyć projekt, w którym nowy obiekt będzie się składał z trzech brył w formie dysków, o średnicach 13, 20 i 30 metrów wykonanych z żelbetu, stali, szkła i aluminium.
Obiekt z charakterystycznymi talerzami został otwarty w 1976 roku. Mimo wcześniejszych planów nigdy nie działało w nim schronisko turystyczne z noclegami, a jedynie restauracja. Obecnie spodki czekają na remont największego z nich, który ma obsługiwać turystów.
W latach 50-tych obserwatorium na Śnieżce wyglądało nieco inaczej. Zobacz nagranie
Zobaczcie poniżej film, na którym widać, jak obserwatorium IMGW znajdujące się na Śnieżce wyglądało zimą w 1956 r. Jeszcze bardziej srogie wówczas zimy potęgowały niesprzyjające warunki pracownikom stacji. Wiatr i zamieć śnieżna nie pomagały dotrzeć im na miejsce na czas. Cogodzinne meldunki meteorologów na temat pogody ułatwiały nawet walkę z powodzią.
Polecany artykuł: