Wrocław

Amadeusz Świerk z Wrocławia został laureatem Grand Press Photo! Zobacz jego zdjęcia

2023-05-25 14:43

Pochodzący z Wrocławia Amadeusz Świerk zdobył drugie miejsce w kategorii "Documentary Project" w prestiżowym konkursie Grand Press Photo. Dodatkowo, jego praca została specjalnie wyróżniona. Zwycięskie zdjęcia koniecznie musicie zobaczyć - rzeczywiście są niesamowite.

Grand Press Photo jest najważniejszym w Polsce konkursem przeznaczonym dla osób zajmujących się zawodowo fotografią reporterską, w tym prasową i dokumentalną, pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów. W tym roku jednym z laureatów został wrocławianin - Amadeusz Świerk, który swoimi zdjęciami podbił serca jury.

Grand Press Photo. Kto ocenia zdjęcia?

Przewodniczącym jury jest co roku laureat World Press Photo, a członkami jury są uznani fotoreporterzy i fotoedytorzy z kraju i zagranicy. W tym roku skład jury prezentował się następująco: Konstantinos Tsakalidis (Grecja) – jako przewodniczący, Anna Bedyńska, Jewhen Małoletka (Ukraina), Weronika Mirowska oraz Andrzej Zygmuntowicz.

Amadeusz Świerk laureatem Grand Press Photo

Wrocławianin zdobył drugie miejsce w kategorii "Documentary Project", a za swój projekt "Chatka" otrzymał dodatkowo wyróżnienie. Amadeusz Świerk pochodzi z Biskupina, a w swoich fotografiach często ukazuje ludzkie historie, których nie zobaczymy na pierwszych stronach gazet. Mniejszości - m.in. etniczne, religijne i społeczne - są częstym tematem jego prac. 

Grand Press Photo. Konkursowe zdjęcia Amadeusza Świerka

Projekt "Chatka", za który Amadeusz Świerk otrzymał wyróżnienie i drugie miejsce w kategorii "Documentary Project", przedstawia pewne wyjątkowe miejsce w Karkonoszach. 

"Pomimo braku elektryczności, bieżącej wody, prądu i internetu, co weekend wypełnia się ludźmi z rozmaitych środowisk, którzy na co dzień nie mieliby szansy się poznać. Goście Chatki przychodzą do niej na chwilę zaznać trudów i przyjemności staroświeckiego stylu życia w samym sercu natury. Przychodzą, by zrzucić noszone na co dzień maski i poczuć się swobodnie, zapominając o konwenansach. I choć prędzej czy później opuszczają Chatkę i wracają do wygód cywilizacji, niektórzy z nich pojawią się ponownie, by pielęgnować wieloletnią tradycję tego niezwykłego miejsca" - opisuje swoją pracę Amadeusz Świerk.

Zobacz konkursowy projekt "Chatka" Amadeusza Świerka: