Środowisko jest dzisiaj dosyć ubogie dla pszczół, owady mają coraz mniej miejsc do zdobywania pokarmu.
– Akcja zaczęła się od zasiania pokazowej łąki na Tarnogaju przy ul. Gazowej. Teren będący nielegalnym parkingiem znalazł zastosowanie zgodne ze swoim przeznaczeniem - będzie kwietną łąką, dającą możliwość relaksu mieszkańcom i pożyteczną dla pszczół – wyjaśnia Dobrosława Binkowska, koordynatorka akcji „Wrocław dla pszczół”.
Każde opakowanie zawiera 14 gatunków roślin miododajnych, które będą kwitły już od 3 tygodni po zasianiu, aż do pierwszych przymrozków.
– Pielęgnacja zieleni nie może kończyć się na sianiu sadzeniu, nawożeniu, i przycinaniu. Dbać trzeba o cały ekosystem. Zieleni, którą się zajmujemy potrzebna jest równowaga w środowisku, w tym np. owady zapylające, zwłaszcza pszczoły. Ważne, byśmy wszyscy mieli świadomość tych potrzeb, dlatego z przyjemnością wspieramy akcję, która pomaga zapylaczom i jest przydatna w edukacji wrocławian – podkreśla Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.
– Mieszkańcy, którzy zechcą posiać „Pszczeli pożytek” w swoim ogródku, na balkonie albo na pobliskim skwerku lub w parku, powinni zgłosić się do właściwej rady osiedla i odebrać paczuszki z nasionami. Można także skontaktować się z nami telefonicznie, mailowo lub przez FB. Działamy razem dla wrocławskich pszczół – dodaje Dobrosława Binkowska.
Nasiona można także bezpłatnie pobrać sprzed siedziby Zarządu Zieleni Miejskiej przy ul. Trzebnickiej 33.