Pierwszym prawnym dokumentem, w którym zawarto wykaz ras agresywnych było Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 grudnia 1998 roku w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne oraz warunków wydawania zezwoleń na utrzymywanie psa takiej rasy. Obecnie w wykazie ras agresywnych jest 11 ras.
Psy ras agresywnych powinny trafiać do właścicieli, którzy mają już dość duże doświadczenie z psami i będą umieli w odpowiedni sposób takiego psa poprowadzić. Pies rasy agresywnej nieodpowiednio prowadzony może okazać się zagrożeniem dla innych ludzi i zwierząt.
Agresywne rasy psów. Jak złożyć wniosek?
Jak już wspomnieliśmy, posiadanie psa rasy agresywnej wymaga odpowiedniego zezwolenia. Osoba, która chce mieć takiego psa, składa wniosek. Należy w nim podaćL
- pochodzenie psa
- datę jego urodzenia
- płeć
- oznakowanie
- opis miejsca i warunki, w jakich pies będzie utrzymywany
Konieczne jest również podpisanie oświadczenia o tym, że ma się świadomość, jakie są warunki i zasady utrzymywania psa rasy uznawanej za agresywną. Złożenie wniosku to koszt 82 złotych.
Agresywne rasy psów. Znasz je? [QUIZ]
Poniżej zamieszczamy nasz quiz ze znajomości ras agresywnych. Sprawdź, czy wiesz, jakie rasy zaliczane są do ras agresywnych:
A podpowiedzi możecie szukać w artykule, do którego link zamieszczamy poniżej. Tam znajdziecie całą listę ras agresywnych:
Agresywne rasy psów. Co trzeba wiedzieć?
Pies zaliczany do ras agresywnych powinien być odpowiednio prowadzony. Niejednokrotnie właściciele wspomagają się pomocą behawiorystów. Psa rasy agresywnej należy trzymać na smyczy.
Agresywne rasy psów. Które psy nie są do nich zaliczane?
Wykaz agresywnych ras psów wywołuje często sporo kontrowersji. Do agresywnych ras psów, mimo licznych przypadków ataków na ludzi, nie zalicza się m.in. rasy american staffordshire terrier, czyli w uproszczeniu amstaffów.