Majówka 2024

5 najlepszych atrakcji na majówkę 2024 na Dolnym Śląsku. Tu dojedziesz pociągiem

2024-04-28 10:10

Gdzie pojechać na majówkę 2024 na Dolnym Śląsku? W długi majowy weekend znajdziemy tu wiele miejsc, do których możemy uciec od miejskiego zgiełku. Wybraliśmy 5 ciekawych atrakcji w województwie dolnośląskim na przedłużony weekend. Wśród nich są zamki, malownicze górskie szlaki i jeziora.

Majówka 2024. Gdzie spędzić wolny czas na Dolnym Śląsku?

Dolny Śląsk to region bogaty w mnóstwo niesamowitych atrakcji. Nie bez powodu co roku ściągają tu prawdziwe tłumy turystów z całego kraju. Planowanie długiego majowego weekendu będzie niełatwym zadaniem, bo którą z atrakcji odwiedzić na pewno? Propozycji jest bardzo dużo. Postanowiliśmy podpowiedzieć wam, gdzie zdecydowanie warto pojechać na majówkę. Do tych miejsc, które wybraliśmy dojedziecie także pociągiem.

1. Zamek Książ i Stara Palmiarnia

To miejsce wygląda obłędnie o każdej porze roku. Zamek Książ i Palmiarnia w Wałbrzychu to atrakcje, które co roku odwiedza kilkaset tysięcy turystów. Książ jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce, a cały kompleks otoczony lasem jest wyjątkowy w skali Europy. W ofercie jest zwiedzanie wnętrz zamku, w tym odrestaurowanych i oryginalnych komnat. Poza tym możemy spacerować po tarasach i ogrodach, a także zwiedzić podziemia. Zamek Książ w Wałbrzychu jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce (po Zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu. Zabytek posiada łącznie ponad 400 pomieszczeń, a wraz z zabudowaniami gospodarczymi ok. 600. Budowa zamku ukończona została w XIV wieku.

2. Magiczne Bardo nad Nysą Kłodzką

Zaledwie 70 kilometrów od Wrocławia znajduje się jedno z najstarszych miast Dolnego Śląska. To Barto, malowniczo położona miejscowość w Kotlinie Kłodzkiej. To idealne miejsce na aktywny wypoczynek dla całej rodziny. Jest tu wiele tras pieszych i rowerowych. Jeśli przyjedziemy do miasta pociągiem warto od razu udać się w kierunku bardzkiej starówki przez kamienny most. Ulicą Główną dojdziemy do bardzkiej perełki, czyli barokowego kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, który góruje nad miastem. Po zwiedzaniu warto udać się na Wzgórze Różańcowe. Wzdłuż trasy zobaczymy wyjątkowe kaplice, które zaprojektowano je w różnym stylu architektonicznym, przez co możemy tu podziwiać np. średniowieczny zamek kamienny, czy mauretańską twierdzę. Cała trasa ma około 2 km i jest łagodna.

Warto też pójść w kierunku punktu widokowego z białym krzyżem. Do punktu widokowego dojdziemy Drogą Krzyżową, na której rozmieszczono prostokątne słupy, z obrazami przedstawiającymi sceny z Golgoty. Z tarasu widokowego umieszczonego na urwisku można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę Barda. Inną opcją na wycieczkę jest spływ pontonowy lub kajakowy Przełomem Bardzkim. Są tam zakola, jakich niewiele w Polsce i są podobne do tych na Dunajcu.

3. Stawy Milickie i Kompleks Stawno

Około 70 km od stolicy Dolnego Śląska rozciąga się najcenniejszy pod względem przyrodniczym Kompleks Stawno, który jest częścią rezerwatu Stawy Milickie. W dorzeczu Baryczy znajdują się tereny lęgowe wielu gatunków ptaków, jak np. żurawia, łabędzia niemego, gęsi gęgawy, czy bielika. To także tutaj jest jedna z największych hodowli karpia w Polsce. Wybierając się tu na wycieczkę pociągiem zatrzymamy się na stacji w Miliczu, skąd pójdziemy uroczą ścieżką, którą dotrzemy do Rudy Milickiej. Tam rozpoczyna się ścieżka dydaktyczna: Sławoszowice - Ruda Milicka – Godnowa. Droga prowadzi przez lasy oraz rezerwat „Stawy Milickie”, a jej całkowita długość to 8,5 km. Po drodze zobaczymy m.in. punkt widokowy na staw Słupicki Dolny, zabytkową gajówkę, czy jaz na rzece Prądni. Poza stawami, których jest tu całe mnóstwo zobaczymy bujną roślinność, lasy, pola i bardzo rzadko spotykane owady – pachnica dębowa, czy kozioroga dębosza.

4. Zalew Mietkowski

Zalew Mietkowski to jedno z najładniejszych sztucznych jezior, które w słoneczną pogodę przyciąga tłumy. Zbiornik wodny położony jest ok. 35 km od Wrocławia. Jadąc pociągiem można zatrzymać się we wsi Lubachów i stamtąd udać się na spacer w kierunku jeziora. Warto pójść z zapory do plaży Borzygniew, idąc brzegiem jeziora lub wąską ścieżką tuż na skraju lasu. Na plaży przy pomoście z jachtami znajdują się miejsca do wypoczynku.

Zalew Mietkowski to bardzo dobre miejsce na sesje fotograficzne. Jezioro i góry sprawią, że nasze zdjęcia będą naprawdę wyjątkowe. Zapewne przy okazji uda się uchwycić ptaki, które chętnie pozują do zdjęć. Dla fanów zabytków i historii wskazówka - w pobliżu jeziora są ruiny dwóch pałaców. Pierwszy jest w Mietkowie i powstał przy wieży obronnej, obecnie zostały tylko mury. Drugi znajduje się we wsi Borzygniew. Są to ruiny pałacu na terenie dawnego folwarku położonego za kościołem św. Barbary.

5. Zamek Grodno i jezioro

To prawdziwa perełka Dolnego Śląska. Na styku Gór Sowich i Gór Wałbrzyskich znajduje się Zamek Grodno i zapora wodna w Zagórzu Śląskim. Te miejsca koniecznie trzeba zobaczyć będąc w dolinie rzeki Bystrzycy. Spacer można zacząć od wsi Lubachów, do której dojedziemy pociągiem. Ze stacji kolejowej musimy skierować się na zielony szlak do Zapory Wodnej na Bystrzycy. Dojdziemy tam w około 40 minut po drodze mijając Elektrownię Wodną Lubachów. Sama zapora to wielka atrakcja - ma długość 230 metrów i jest wysoka na 44 metry. Jest jedną z największych tego typu konstrukcji w Polsce. A widoki z zapory na jezioro Bystrzyckie są rewelacyjne! Góry wpadające do wody i w oddali pływające kajaki i pontony.

Ścieżka się jednak nie kończy. Jezioro można obejść. Stąd dojdziemy do kładki wiszącej nad jeziorem po około 50 minutach spaceru. Warto zatrzymać się i podziwiać piękną naturę. Z kładki zobaczymy również górujący nad okolicą Zamek Grodno. Jest tu też Plaża „Zagórze Śląskie”, punkty gastronomiczne i wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Do Zamku Grodno dojedziemy stąd w około 30 minut. Zabytek można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem.

5 najlepszych atrakcji na majówkę 2024 na Dolnym Śląsku. Tu dojedziesz pociągiem

Wiosnę czuć już w Skansenie