Zielona woda i zakaz kąpieli. Sinice opanowały popularny zalew pod Wrocławiem

2025-07-24 12:01

Sinice pojawiły się w Zalewie Mietkowskim, popularnym miejscu wypoczynku w pobliżu Wrocławia. Woda zmieniła kolor na zielony. Kąpiel w skażonej wodzie może być niebezpieczna dla zdrowia.

Zielona woda i zakaz kąpieli. Sinice opanowały popularny zalew pod Wrocławiem

i

Autor: WK/pexels.com

Sinice w Zalewie Mietkowskim. Kąpiel groźna dla zdrowia

Zalew Mietkowski, oddalony o około 40 km od Wrocławia, to popularne miejsce wypoczynku dla mieszkańców powiatu wrocławskiego. Niestety, od kilku dni woda w zalewie zmieniła kolor na zielony. Przyczyną jest zakwit sinic.

- Jakby ktoś miał w planie zalew Mietkowski to uprzedzam o jakości wody - napisał jeden z mieszkańców w mediach społecznościowych załączając zdjęcie zielonej wody w Zalewie Mietkowskim.

W związku z sytuacją, służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i unikanie bezpośredniego kontaktu z wodą.

- Kąpiel w wodzie może być groźna dla zdrowia. Wszystkie osoby przebywające nad jeziorem prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i unikanie bezpośredniego kontaktu z wodą”

– informują służby.

Sinice można rozpoznać po charakterystycznym, bardzo nieprzyjemnym zapachu. Na brzegu jeziora może tworzyć się kożuch.

Poza tym wytwarzają toksyny, które są niebezpieczne dla człowieka. Kontakt z sinicami może doprowadzić do zatrucia organizmu. Jak informuje GIS objawy zatrucia to m.in.:

  • Nudności
  • Wymioty
  • Swędzenie i łzawienie oczu
  • bóle mięśni i stawów
  • Gorączka

Czym są sinice?

Zgodnie z informacją Głównego Inspektora Sanitarnego, „sinice (cyjanobakterie) taksonomicznie należą do bakterii i zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Występują zarówno w wodach słonych, jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej pośród innych grup fitoplanktonu lub tworząc maty bentosowe na dnie zbiorników.”

Choć w niewielkich ilościach są naturalnym elementem ekosystemu wodnego, ich masowy rozwój – tzw. zakwit – jest zagrożeniem dla ludzi i zwierząt. W sprzyjających warunkach – bezwietrzna pogoda, wysoka temperatura i brak ruchu wody – sinice szybko namnażają się, tworząc charakterystyczne kożuchy w kolorach niebiesko-zielonym, szaro-zielonym, a nawet czerwono-brązowym.

„Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody”

– czytamy w komunikacie GIS.

Przedstawicielka PZW Mietków informuje, że zakwit fitoplanktonu jest zjawiskiem corocznym, pojawiającym się w okresie letnim.

- Tak będzie dopóki nie zrobi się chłodno. Ten zakwit fitoplanktonu jest każdego roku, jak tylko robi się ciepło. W tym roku miało to miejsce po ostatnim weekendzie, był dzień kiedy znikał, dziś znowu się pojawił. Wydaje na się, że sierpień pod tym względem będzie najgorszy - słyszymy w PZW Mietków.

Zakaz kąpieli

Przedstawicielka PZW przypomina również, że Zalew Mietkowski to zbiornik techniczny, który nie jest badany przez Sanepid i obowiązuje na nim odgórny zakaz kąpieli. Apeluje także o nie skakanie z pomostów i nie pływanie wokół nich. Mimo zakazu, wiele osób decyduje się na kąpiel w zalewie na własną odpowiedzialność.

To najpiękniejsze jezioro na Dolnym Śląsku według AI. Otoczone jest wzgórzami i lasami