Spis treści
W Kałowicach szykują się zmiany?
Mieszkańcy Kałowic w gminie Zawonia już mogą szykować się na zebranie. Znana jest bowiem data spotkania, podczas którego zapadnie decyzja, czy aktualna nazwa "Kałowice" ma pozostać, czy też zmieni się na Przylesie.
- Wybór ten będzie w formie głosowania tajnego. Przygotujemy karty wyborcze tylko z dwiema nazwami miejscowości. Nie trzeba być zameldowanym, ale trzeba posiadać dom i mieszkać. Trzeba być pełnoletnim mieszkańcem miejscowości Kałowice, aby móc wziąć udział w tym takim mini referendum
mówi nam Agnieszka Wersta, wójt Gminy Zawonia.
Zebranie wiejskie odbędzie się 6 czerwca o 19:00 w świetlicy wiejskiej w Kałowicach.
Mieszkańcy Kałowic mają dość wstydliwej nazwy
Są miejscowości w Polsce, których nazwy wywołują u nas różne emocje. Niektóre z nich są zabawne, a inne o dwuznacznym znaczeniu. Jedni się nimi chwalą, drudzy się ich wstydzą. Mieszkańcy Kałowic w gminie Zawonia na Dolnym Śląsku prowadzą dyskusje na temat zmiany nazwy wsi.
Jak się bowiem okazuje, ma ona nieść za sobą przede wszystkim złe i właśnie dwuznaczne skojarzenia. Postanowiliśmy zapytać się mieszkańców, dlaczego zdecydowali się na taki krok.
- Bardzo brzydko się kojarzy to z jakimś kałem. Chcemy to zmienić po prostu na jakąś ładniejszą miejscowość.
- Ma to wpływ na to, w jaki sposób dzieci są traktowane w szkole, w jaki sposób jest odbierana wieś.
odpowiadali mieszkańcy.
Są też i tacy, którym podoba się ta nazwa i nie chcą jej zmieniać. Jak mówiła nam jedna z kobiet, przeprowadziła się do tej miejscowości z Wrocławia, a nazwa Kałowice od początku jej się bardzo spodobała. Z kolei, jeden z mężczyzn opowiedział nam, że cieszy się, że jest mieszkańcem tej wsi.
Po dwóch spotkaniach spośród 16 propozycji nowej nazwy miejscowości zostały tylko dwie - Przylesie lub obecna. Ostateczny wybór padnie do końca czerwca 2025 roku. Do tego momentu jednak cały czas będą trwać konsultacje społeczne.
- Spośród tych dwóch nazw będą mieszkańcy wybierać, czyli nazwa Przylesie i obecna nazwa Kałowice. Przeprowadzimy to za pomocą tajnego głosowania, będzie najlepiej. Wydrukujemy karty do głosowania z dwiema nazwami. Będzie jedna urna. Mieszkańcy będą podpisywać się na liście obecności i wrzucać swój wybór do urny
mówi nam Agnieszka Wersta, wójt Gminy Zawonia.
Co ważne, zmieniona nazwa weszłaby w życie od 1 stycznia 2027 roku.
