Podróże

Z Wrocławia na weekend. Odwiedź kopalnię i niedoceniane miasto żyjące z granitu

2023-09-21 14:54

Zaledwie 50 kilometrów od Wrocławia znajduje się miasto słynące z granitu. To właśnie w strzelińskich kamieniołomach wydobywane są ogromne złoża granitu, które posłużyły m.in. do budowy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Strzelin to także ciekawe zabytki. W ten weekend obchodzi swoje święto, więc kopalnia będzie otwarta dla zwiedzających!

Granit to prawdziwe bogactwo naturalne ziemi strzelińskiej. To dolnośląskie miasto od dawna kojarzone jest z kamieniołomem i granitem. Potwierdzeniem tego są historyczne zapiski. Już w XIII wieku funkcjonował tu cech skalników-kamieniarzy. Najpewniej w pierwszej połowie XII wieku granit był tutaj wydobywany jako materiał budowlany. Dowodem na to jest rotunda św. Gotarda w Strzelinie, która powstała pod koniec XII wieku.

Granit ze Strzelina posłużył do budowy znanych budynków

Gdy w XIX wieku kamieniołomy granitu zostały rozbudowane wydobywany materiał wykorzystano m.in. do budowy ratuszy w Berlinie, Tczewie, czy Brzegu. To właśnie strzeliński granit posłużył do budowy Mostu Poniatowskiego oraz Pałacu Kultury i Nauki Warszawie.

Strzelin - średniowieczne miasto z granitu

Gdy dojedziemy do Strzelina jedną z pierwszych atrakcji, które trzeba zobaczyć jest park skalny. To skwer, w którym jest ścieżka i gra edukacyjna. Dowiemy się tu więcej na temat pochodzenia i budowy granitu. Jest tu też kilka dużych skał pochodzących z kamieniołomu. W parku znajdziemy też odrestaurowany wagonik, który służył do transportu granitu wydobywanego w strzelińskiej kopalni.

W samym mieście znajdziemy wiele obiektów, które zbudowane są z granitu. To m.in. kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego oraz rotunda świętego Gotarda. Granit jest też w fundamentach wieży ratuszowej, pozostałościach dawnych murów miejskich, fontannie i pomnikach. Granitowe elementy ma też Dom Książąt Brzeskich, obok dawnego pręgierza.

Rejon Strzelina to też świetne miejsce na wypoczynek. Warto wybrać się na rowerową wyprawę po Wzgórzach Strzelińskich.

Dni otwarte w kopalni granitu. Święto Patrona Strzelina

Najbliższy weekend (23-24 września) będzie nie lada gratką dla miłośników historii ziemi strzelińskiej i nie tylko. Podczas corocznego Święta Patrona Strzelina będzie można zwiedzić kopalnię granitu pod okiem przewodnika. To będzie niezwykła przygoda!

Po wejściu na teren obiektu będziemy mogli zauważyć małą wystawę skał i produktów, jakie uzyskuje się w procesie obróbki. Z tej małej wystawy dowiemy się dużo na temat rodzaju skał, ich pochodzenia i budowie. Skały, które są w okolicy mają nawet od 303 do 285 milionów lat!

Zwiedzający mogą zobaczyć jak wygląda proces obróbki granitu – warto się temu przyjrzeć, bo jest to jednak skomplikowany proces i wymaga niemałej wiedzy o zachowaniu się skał. Podczas dnia otwartego będzie można również zobaczyć pojazdy- podnośniki i ciężarówki, które służą do załadunku oraz transportu skał i kruszywa. Dzień otwarty zaplanowano na niedzielę 24 września – brama od ul. Kamiennej, będą trzy wejścia o godz. 9, 10 i 11). Tegoroczne święto to także okazja do zobaczenia odbudowanego ratusza w Strzelinie – w ten weekend będzie jego oficjalne otwarcie.

W ramach wydarzenia zaplanowano także liczne koncerty, w tym występ Agnieszki Chylińskiej (niedziela, godz. 20, Rynek w Strzelinie)

Z Wrocławia na weekend. Odwiedź kopalnię i niedoceniane miasto żyjące z granitu