Wyłącz stereotypy, zacznij rozmawiać. Rusza Żywa Biblioteka Polska

i

Autor: mat.pras

Wyłącz stereotypy, zacznij rozmawiać. Rusza Żywa Biblioteka Polska

2021-04-12 18:55

Żywa Biblioteka to uznana na świecie metoda uczenia tolerancji dla inności i szanowania praw człowieka. Narodziła się w Danii. Obecnie korzysta z niej już 70 państw. Od 14 lat dzięki wrocławskiemu Stowarzyszeniu Diversja stosuje się ją także w Polsce. W tym roku koordynatorzy Żywych Bibliotek w całym kraju łączą siły, by zwiększyć zasięg edukacji antydyskryminacyjnej.

Żywe Biblioteki działają w 40 miastach miastach w Polsce. Ich celem jest pomoc lokalnym społecznościom w wyzbyciu się uprzedzeń związanych m.in. z kolorem skóry, pochodzeniem, orientacją seksualną czy statusem społecznym. To bezpośredni sposób na poznanie byłego więźnia, Romki, lesbijki czy uchodźcy. Każda Żywa Biblioteka to ważna przestrzeń komunikacji międzyludzkiej. Projekt narodził się w Danii – pierwsze wydarzenie z cyklu Human Library (Żywa Biblioteka) zorganizowane zostało w 2000 roku podczas festiwalu Roskilde. Cztery lata później to rewolucyjne narzędzie dialogu stało się oficjalną metodą edukacji o prawach człowieka, a popularność zdobyło dzięki podręcznikowi wydanemu przez Radę Europy.

Nie oceniaj książki po okładce

Żywa Biblioteka to inicjatywa oddolna. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Uczestnictwo rozpoczyna się przy ladzie wypożyczeń, gdzie otrzymuje się kartę czytelniczą ze swoim imieniem. Różnorodność prologów, czyli autorskich opisów Żywych Książek – ludzi gotowych opowiedzieć swoje historie – zmienia się w zależności od potrzeb i narastających w danym mieście stereotypów. Po wpisie do karty czytelniczej przez bibliotekarkę (organizatorkę) i krótkim zapoznaniu z Żywą Książką wybieramy miejsce do swobodnej, półgodzinnej rozmowy. Dla obcokrajowców dostępne są także słowniki, czyli tłumacze obecni w trakcie spotkania. Po przeczytaniu Żywych Książek można podzielić się wrażeniami w przygotowanej ankiecie.

Sieć Żywych Bibliotek w Polsce rośnie w siłę

Żywe Biblioteki mogą organizować zarówno instytucje publiczne, organizacje pozarządowe jak i grupy nieformalne czy indywidualne osoby, które w całości akceptują i są gotowe realizować cele przedsięwzięcia. Stowarzyszenie Diversja – organizator Żywej Biblioteki we Wrocławiu – zainicjował dwuletni projekt rozwoju sieci Bibliotek pt. „Lokalnie dla różnorodności”. Odbiorcami są przyszli organizatorzy, dla których powstaje specjalny podręcznik i szkolenia. Z ponad 100 aktywistów i aktywistek organizatorzy wyłonią 15 regionalnych koordynatorów. Podczas planowanego 3. Forum Żywych Bibliotek powstaną struktury i przyszłe wizje na to, jak sieć Żywa Biblioteka Polska może lepiej wspierać nowych organizatorów. Dla wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w roli czytelników odbędzie się aż 40 nowych wydarzeń w całej Polsce.

Czy Polska boi się różnorodności? Poznaj Żywą Bibliotekę

Najbliższe wydarzenie w formule wprowadzającej w temat Żywej Biblioteki odbędzie się 15 kwietnia o 20:00 za pośrednictwem transmisji online na Facebooku Żywa Biblioteka / Human Library Poland. Wśród zaproszonych gości jest profesor Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu – Paweł Rudnicki, który przybliży wątek edukacji antydyskryminacyjnej w obecnej sytuacji społeczno- politycznej. O skuteczności metody opowie jedna z organizatorek – Dora Mołodyńska-Küntzel. Posłuchamy też jednej z Żywych Książek – Magdalena Tuła, socjolożka i trenerka w zakresie praw człowieka, opowie o swoich doświadczeniach z perspektywy osoby walczącej w przeszłości z uzależnieniami. Dyskusję pt. „Czy Polska boi się różnorodności?” poprowadzi Małgorzata Waszkiewicz. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej www.zywabibliotekapolska.pl oraz w mediach społecznościowych Żywej Biblioteki.

Żywa Biblioteka funkcjonuje we Wrocławiu nieprzerwanie od 2007 roku. Działa także w mniejszych dolnośląskich miastach jak: Oleśnica, Żmigród czy Prusice.

ESKA XD #020 - FAME MMA, taniec na rurze i sztuczne słońce
Sonda
Czy uważasz, że 500 plus powinno zostać zniesione, a w zamian rząd powinien obniżyć podatki?