Główną ideą projektu jest zachęcenie instytucji kultury do czynnego udziału w edukacji z zakresu ekologii. - W ten sposób chcemy wzmocnić aktywność miasta w zakresie edukacji ekologicznej. Poprzez współpracę z miejskimi instytucjami kultury i realizację z nimi, na ich terenie i w ich budynkach, zadań proekologicznych, zielono-niebieskich – tłumaczy Małgorzata Brykarz, dyrektor Wydziału Wody i Energii Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Program skierowany jest do wrocławskich instytucji kultury, które biorąc udział w „Zielonej Kulturze”, mogą otrzymać dofinansowanie swoich proekologicznych projektów maksymalnie do kwoty 20 tys. zł.
- Misję nowoczesnej instytucji kultury postrzegam nie tylko jako serwowanie naszej publiczności wydarzeń artystycznych, ale też jako inicjowanie oraz promowanie idei dbania o wspólną przestrzeń, przyrodę i klimat, bycie wrażliwym na świat wokół nas. Dlatego ponad 3 lata temu uruchomiliśmy Pasiekę Capitol na dachu Teatru, a niedługo później, wespół z Miastem Wrocław, powołaliśmy do życia Łąkę Kwietną obok naszego budynku. Zielona Kultura to interesujący program – przekonuje Konrad Imiela, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Muzycznego.
Prace wykonywane przez miasto w zakresie ekologii obejmą teraz nowe obszary.
- Dotychczas nasze działania były w dużej mierze skoncentrowane na oświacie. Zazielenialiśmy tereny przy szkołach i przedszkolach, zatrzymywaliśmy deszczówkę, inaczej mówiąc łączyliśmy zieleń z wodą. Teraz podobne działania chcemy realizować z instytucjami kultury, które dzięki swojej działalność, wywierają bardzo duży wpływ na postawy i zachowania mieszkańców, kształtują wzorce zachowań – dodaje dyrektor Małgorzata Brykarz.
Wnioski z projektami można składać do Wydziału Wody i Energii Urzędu Miasta Wrocławia do 30 kwietnia. W związku z tym, że program jest uruchomiony jako pilotażowy, w roku 2021 o przyznaniu środków decydowała będzie kolejność zgłoszeń.
Polecany artykuł: