Wrocławscy strażacy wrócili z Grecji. Opowiedzieli, czego byli świadkami

i

Autor: Komenda Wojewódzka PSP we Wrocławiu Wrocławscy strażacy wrócili z Grecji. Opowiedzieli, czego byli świadkami

Pożary w Grecji

Wrocławscy strażacy gasili pożary w Grecji. Opowiedzieli, jak tam było

2023-08-11 11:04

Wysokie temperatury, susze oraz działalność człowieka. To te czynniki spowodowały, że od kilkunastu dni lasy w Grecji pochłania ogień. Wrocławscy strażacy byli na miejscu i pomagali w pokonaniu żywiołu. Niedawno wrócili do Polski. Czego byli świadkami?

19 lipca strażacy z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu wraz z jednostkami z innych miast wyjechali do Grecji. Ruszyli na pomoc mieszkańcom tamtejszych miast, aby uratować ich przed pożarami lasów.

2 sierpnia strażacy powrócili do Polski, a 10 sierpnia odbyła się konferencja prasowa, na której funkcjonariusze opowiedzieli o tym, czego byli świadkami.

Wrocławscy strażacy powrócili z Grecji

Konferencja prasowa miała na celu upamiętnienie, ale też wyrażenie uznania dla strażaków z Dolnego Śląska za wzięcie udziału w misji gaśniczej w Grecji.

W trakcie spotkania głos zabrali m.in: Jarosław Obremski, Wojewoda Dolnośląski, oraz Bogusław Brud, starszy brygadier. Wypowiedzieli się również uczestnicy wyprawy:

  • mł. kpt. Przemysław Rogalewicz;
  • mł. kpt. Adam Pęk;
  • ogn. Patryk Jakubczak;
  • ogn. Piotr Ossowski;
  • st. str. Michał Urbaniak.

Mężczyźni podzielili się doświadczeniami, jakie zdobyli na greckiej akcji. Zaprezentowali również aspekty organizacyjne oraz refleksje wyniesione z zaangażowania w działania międzynarodowe.

Co więcej, Obremski oraz st. bryg. Brud wręczyli uczestnikom dyplomy za ich wzorową postawę oraz zaangażowanie podczas akcji gaśniczych.

Co czuli strażacy z Wrocławia pomagając w Grecji?

Do kraju objętego pożarami pojechało aż 149 strażaków. Misja trwała 14 dni, z których 9 dni strażacy spędzili na miejscu.

- Na takie misje wyjeżdżają najlepsi. Warto zaznaczyć, że to była rekordowa mobilizacja, ponieważ niezwłocznie po otrzymaniu prośby o pomoc, podjęliśmy działania i wyjechaliśmy już kolejnego dnia. Dlatego jestem bardzo dumny z tego, że dolnośląscy strażacy są tak bardzo cenieni. Szczęśliwie dojechali, prowadzili bardzo intensywne działania ratowniczo-gaśnicze i szczęśliwie wrócili. Za to wszystko bardzo im dziękuję - stwierdził st. bryg. Bogusław Brud cytowany przez wroclaw.pl.

Zadaniem polskich strażaków była obrona terenów Attyki (teren wokół Aten), gdzie żyje 1/3 populacji Greków. Mł. kpt. Rogalewicz opowiadał, że bronili przesmyku Korynckiego. Jest to pewnego rodzaju furtka na Peloponez. Istniały zatem obawy, że ogień może się rozprzestrzenić.

- Staraliśmy się, jak najbardziej pomóc naszym kolegom z Grecji - mówi mł. kpt. Przemysław Rogalewicz.

Funkcjonariusze podkreślali również, że takie akcje niosą ze sobą ogromne zagrożenie. Twierdzili, że są:

  • trudne warunki terenowe;
  • bardzo dużych, ostrych elementów;
  • bardzo silny wiatr.

Mimo to nie można odejmować im odwagi. Rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu Wojciech Walens podsumował relacje z tego wydarzenia:

"Ich profesjonalizm oraz oddanie stanowią godny podziwu wzór dla innych. Wszyscy jesteśmy dumni z ich osiągnięć oraz wyjątkowej służby, którą świadomie pełnią, stając się nieodłącznymi bohaterami naszej społeczności"

Wójt Medyki chciał zapłacić Annie O. żeby wycofała oskarżenie wobec niego?