Wrocławski team działa już od kilku lat, bo od 2016 roku. Założony został przez olimpijkę i wielokrotną medalistkę Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym – Paulinę Brzeźną-Bentkowską oraz jej męża Pawła Bentkowskiego, również byłego kolarza. Przez cały ten okres klub do swojego sportowego dorobku zdążył dorzucić całkiem sporo sukcesów, chociażby: srebrny medal Torowych Mistrzostw Europy, medale w Akademickich Mistrzostwach Świata, czy zdobycie mistrzostwa kraju w wyścigu ze startu wspólnego. Zespół skupia się obecnie przede wszystkim na startach w kolarstwie szosowym, czyli jeździe po drogach publicznych, a poza sezonem zdarza im się również ścigać w przełajach, więc już po na przykład leśnych trasach. Co najważniejsze, w 2022 rok dziewczyny weszły z imponującym osiągnięciem. Od teraz będą rywalizować jako zawodowa grupa kolarska, której w Polsce nie było już od 2008 roku. A wszystko za sprawą uzyskanej licencji Międzynarodowej Unii Kolarskiej, zarejestrowanej w randze UCI Women’s Continental Team.
- Wierzymy bardzo mocno, że to pozwoli nam startować w jeszcze ważniejszych wyścigach światowych. Naszym głównym celem jest uczestnictwo chociaż jednej z naszych zawodniczek w Igrzyskach Olimpijskich na przykład w Paryżu za 7 lat. Dla nas to, że wkroczyliśmy do grona grup tak zwanych zawodowych oznacza przede wszystkim podniesienie kolejnej poprzeczki i motywację do dalszego rozwoju klubu – podkreśla Paulina Brzeźna-Bentkowska, pełniąca funkcję między innymi trenera
ATOM Deweloper Posciellux.pl Wrocław. W składzie Mistrzyni Polski w kolarstwie przełajowym
Skład zespołu w przeciągu tych kilku lat zdążył się zmienić. W teamie pozostały sportsmenki, działające od początku funkcjonowania klubu. Pojawiła się też pierwszoroczna juniorka, która na ten moment nie jest zrzeszona we wspomnianej grupie zawodowej. Teraz będzie dopiero szlifować umiejętności i nabierać doświadczenia, a po jakimś czasie wystartuje wśród najlepszych. Wrocławską grupę na sezon 2022 tworzą takie wybitne kolarki jak: Monika Brzeźna, Łucja Miedzińska (d. Pietrzak), Daria Pikulik, Wiktoria Pikulik, Nikol Płosaj, Agnieszka Skalniak-Sójka, Katarzyna Wilkos, Wioleta Furtak, Tamara Szalińska, Olga Wankiewicz, Kaja Rysz, Wiktoria Polak, Karolina Chojnacka oraz Dominika Włodarczyk. Ostatnia z nich tryumfowała w zeszłą niedzielę (9 stycznia br.) w Mistrzostwach Polski w kolarstwie przełajowym. Zdobyła podwójne złoto – w kategorii Elity oraz U-23 (do lat 23). Jak sama mówi dołączenie do czołówki do zdecydowany kopniak motywacyjny dla zawodnika.
- Dla mnie to dodatkowa motywacja do treningów, czy później wyścigów, ponieważ z krajowego podwórka przenosimy się właśnie bardziej zagranicę, więc będę mogła ścigać się z czołowymi zawodniczkami ze świata, a co za tym idzie podnosić swój poziom i powoli dorównywać im. Dodatkowo to jest też duża odpowiedzialność, bo stworzymy jedyną taką grupę kobiet w kraju. Będziemy musiały dumnie nosić nasze koszulki oraz godnie reprezentować je na wyścigach – dodaje Dominika Włodarczyk
Polecany artykuł:
Najprawdopodobniej pierwsze starty odbędą się w marcu w Belgii i w Holandii.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!