pióro

i

Autor: www.pixabay.com

Wrocław. Uchodźcy z Ukrainy mogą korzystać z darmowych lekcji języka polskiego. Gdzie się zgłaszać?

2022-03-09 11:18

Przybywający do Wrocławia uchodźcy z Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnych lekcji języka polskiego. Taką możliwość oferuje Wrocławskie Centrum Integracji, Fundacja Hobbit oraz Wrocławski Instytut Kultury i WCRS.

Nawet kilkadziesiąt tysięcy osób może przyjechać do Wrocławia uciekając przed rosyjską inwazją. Kluczowym elementem wsparcia, oprócz bezpiecznego noclegu, jest nauka języka polskiego.

W stolicy Dolnego Śląska bezpłatne lekcje realizowane są przez trzy podmioty. Jednym z nich jest Wrocławskie Centrum Integracji, które już od kilku lat prowadzi kampanię "Wrocław na językach świata". Polega ona na organizowaniu, raz lub dwa razy w tygodniu, spotkań nauczyciela - wolontariusza z obcokrajowcem.

Tandemy spotykają się w udostępnionych nieodpłatnie miejscach takich jak: biblioteki miejskie, kawiarnie, czy siedziby jednostek miejskich. Na ten moment zajęcia prowadzone są w 62 miejscach, ale lista jest ciągle aktualizowana.

Mapę miejsc można znaleźć na stronie internetowej wnjs.pl.

Wrocławskie Centrum Integracji pilnie poszukuje dodatkowych ochotników posługujących się językiem ukraińskim lub rosyjskim.

Wrocławski Instytut Kultury we współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego realizuje natomiast od marca program "Rozmawiamy po polsku" skierowany do dzieci i młodzieży. W jego ramach zaplanowano cykl sześciu bezpłatnych spotkań, które poprowadzą nauczycielki ze szkoły podstawowej i z liceum ogólnokształcącego.

Kolejną organizacją wspierającą uchodźców jest Fundacja Hobbit, która na co dzień organizuje czas wolny dla dzieci i młodzieży. Teraz wolontariusze prowadzą dla nich darmowe zajęcia z języka polskiego. Lekcje odbywają się w grupach w budynku fundacji.

Z zajęć mogą skorzystać również dorośli, którzy przyjdą z dzieckiem. Lekcje prowadzone są przez młodzież szkolną, studentów i dorosłych z Ukrainy. Na zajęcia można zapisać się telefonicznie pod numerem: 71 321 01 77 w godz. 14.30-20.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Super Raport - wydanie specjalne 07.03