Fajerwerki

i

Autor: Pixabay

Sylwester we Wrocławiu

Wrocław nie strzela w Sylwestra! Po raz ósmy

2023-12-27 12:29

Kolejny już rok z rzędu Wrocław chce pomóc zwierzętom i decyduje się na niestrzelanie w Sylwestra! Na oficjalnych imprezach fajerwerków nie będzie, a miasto do akcji dołącza już ósmy rok z rzędu.

Wrocław nie strzela w Sylwestra. To już ósmy rok akcji

Huk, hałas, strzały i świsty - Sylwester jest dla zwierząt wyjątkowo nieprzyjemnym czasem. Zabawa sylwestrowa bez fajerwerków nie będzie dla nas jakąś niewyobrażalną stratą, jednak dla naszych pupili okazać się to wręcz zbawienne. Wrocław już ósmy rok z rzędu dołącza się do akcji i nie będzie strzelał w Sylwestra. Fajerwerki nie zostaną wystrzelone na oficjalnych imprezach, dodatkowo nie kupimy ich na miejskich placach i straganach. Oczywiście, nie da się w pełni wyeliminować pokazów sztucznych ogni - część wrocławian z pewnością urządzi je na swoich osiedlach lub ogródkach, natomiast stres dla zwierząt da się ograniczyć.

Czy fajerwerki szkodzą zwierzętom? Jak zwierzęta reagują na fajerwerki?

Huk i hałas wywołany przez fajerwerki nie tylko stresuje zwierzęta, ale może wywołać u nich wręcz fizyczny ból. Zmysły naszych pupili są znacznie bardziej wyczulone od tych ludzkich, a nagły wystrzał może skończyć się znacznie gorzej niż tylko na krótkim szoku i strachu. Jak poznać, że zwierzę boi się fajerwerków? Zwierzęta na strzelanie mogą zareagować:

  • drżeniem mięśni,
  • ziajaniem,
  • ślinieniem się,
  • przyspieszonym biciem serca,
  • niespokojnym, wręcz panicznym poszukiwaniem bezpiecznego miejsca,
  • szczekaniem,
  • wymiotowaniem,
  • załatwianiem się w domu,
  • agresją.

Czym zająć zwierzę podczas sylwestra? 

Jeśli zastanawiacie się, jak możecie pomóc swojemu pupilowi, to mamy dla was kilka porad. Bardzo ważnym czynnikiem dla zwierzęcia będzie na pewno sama wasza obecność - jeśli wasz pupil stresuje się sylwestrowymi wystrzałami, to zostańcie z nim w domu i bądźcie przy nim. W przypadku psów, warto pamiętać o wcześniejszym spacerze, aby pies nie musiał wychodzić za potrzebą podczas wystrzałów. Zwierzaki w stresowych sytuacjach często szukają nietypowych miejsc na legowisko - np. szafek lub wanny. Jeśli nasz pupil w takie miejsce już wejdzie, to znaczy, że czuje się tam względnie bezpiecznie - pozwólcie mu tam przebywać. Dodatkowo, warto zasłonić okna, by zwierzę nie widziało rozświetleń. Dobrze robi również zagłuszająca wystrzały muzyka. Pupila warto również czymś zająć - dobry smakołyk lub po prostu wspólna zabawa z pewnością pomoże waszemu zwierzęcemu towarzyszowi.  

Sławomir i Kajra: Powstanie film dokumentalny o Sławomirze?