Wrocław

i

Autor: Wikipedia

Ciekawostki

Wrocław jest najcieplejszym miastem w Polsce! Rok 2023 przejdzie do historii

2024-01-17 13:19

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że najcieplejszym miastem w Polsce w 2023 roku został Wrocław! To właśnie w stolicy Dolnego Śląska średnia temperatura na przestrzeni minionych 12 miesięcy była najwyższa i wyniosła 11,3 stopni Celsjusza.

2023 był najcieplejszym rokiem w historii

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, powołując się na dane gromadzone w ramach unijnego programu Copernicus Climate Change Service, zauważył, że 2023 był najcieplejszym rokiem w historii. Przez minione 12 miesięcy średnia globalna temperatura powietrza wyniosła 14,98 st. Celsjusza i była wyższa o 0,17 stopnia od rekordowej wartości z 2016 roku.

"To że rok 2023 był najcieplejszym w historii nie powinno dziwić. W ostatnim raporcie IPCC wyraźnie stwierdza się, że wzrostowy trend temperatury powietrza nie jest w żadnym stopniu "zagrożony". Podjęcie nawet najbardziej odważnych działań łagodzących nie spowoduje w krótkim czasie zahamowania tych zmian, które obecnie obserwujemy” – komentuje prof. Mirosław Miętus, zastępca dyrektora IMGW-PIB.

Wrocław został najcieplejszym miastem w Polsce

Zmiany na całym świecie odczuwalne są oczywiście także w Polsce. IMGW przeanalizowało dane baz synoptycznych z całego roku. Po ich uśrednieniu okazało się, że najcieplejszym miastem w Polsce jest Wrocław. W stolicy Dolnego Śląska średnia temperatura w 2023 r. wyniosła 11,3 stopni Celsjusza. Co ciekawe, drugie miejsce w zestawieniu zajęło inne dolnośląskie miasto - w Legnicy średnia temperatura wynosiła 11,1 st. Celsjusza.

"Dane IMGW-PIB pokazują, że również w Polsce rok 2023 był bardzo ciepły. Średnia obszarowa temperatura powietrza wyniosła 10 st. Celsjusza, plasując ubiegły rok na drugim miejscu, po najcieplejszym w historii 2019 roku, gdy średnia temperatura była tylko o 0,2 stopnia wyższa. I to zarówno w odniesieniu do bazy danych prowadzonej od 1951 roku, jak również pomiarów instrumentalnych realizowanych na ziemiach polskich od lat 70. XIX wieku” – tłumaczy prof. Miętus.

Wrocław potrzebuje więcej zieleni

Choć miano najcieplejszego miasta w Polsce bez wątpienia ma swoje plusy, to niesie za sobą też wiele zagrożeń. Mowa szczególnie o okresie letnim, gdy temperatury są naprawdę wysokie. Gdy termometry wskazują od 25 do 30 stopni Celsjusza, na betonowych placach temperatura powierzchni może wynieść do nawet 60 st. Celsjusza. Jest to udręka nie tylko dla nas, ale również dla zwierząt, które po takiej nawierzchni muszą czasem się poruszać. Aby nieco zniwelować oddziaływanie wysokich temperatur, warto zadbać o zazielenianie betonowych fragmentów miasta. Jeśli nie jest to możliwe, najlepiej jest ich po prostu unikać.

Andrzej Duda na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Mocna opinia o Kamińskim i Wąsiku