Dzielimy się kulturą – pod takim hasłem na mapie Wrocławia pojawią się dwie nowe instytucje, związane właśnie z tą dziedziną.

i

Autor: Materiały Prasowe Strefa Kultury Wrocław

We Wrocławiu będą działać dwie nowe instytucje kultury! Czym zajmą się w mieście? Co to zmienia dla mieszańców?

2022-01-18 9:59

Dzielimy się kulturą – pod takim hasłem na mapie Wrocławia pojawią się dwie nowe instytucje, związane właśnie z tą dziedziną. Od 1 lutego zacznie działać dobrze znana, ale zmieniona Strefa Kultury Wrocław, a także Wrocławski Instytut Kultury. Wszystko po to, aby każdy projekt był najwyższej jakości. O szczegółach przeczytajcie poniżej.

Strefa Kultury Wrocław rozpoczęła swoją działalność w 2018 roku, gdy Wrocław, jako jedno z niewielu miast – Europejskich Stolic Kultury, zdecydował się na kontynuowanie działalności organizacji odpowiedzialnej za koordynację tych obchodów. Prowadzone przez nią miejsca kultury, przygotowywane festiwale oraz programy na przestrzeni ostatnich lat dynamicznie rozwijały się – zarówno, jeśli chodzi o skalę, jak i o liczbę osób w nich uczestniczących. W związku z tym, jeszcze w 2021 roku zdecydowano się podzielić działalność na dobrze znaną Strefę Kultury Wrocław, która funkcjonować będzie w zmienionej formule oraz zupełnie nowy podmiot, czyli Wrocławski Instytut Kultury. Wszystko to ma sprzyjać dopieszczeniu tworzonych projektów, a w konsekwencji zwiększaniu oferty aktywności dla mieszkańców.

- W zasadzie dla wrocławian nic tak bardzo widocznego się nie zmienia. Nadal będą mogli korzystać między innymi z: zaproponowanych wcześniej przez Strefę Kultury Wrocław przedsięwzięć kulturalnych, działalności edukacyjnej, czy też z wyników przeprowadzonych przez nią badań. Natomiast ta instytucja zajmowała się dwoma zupełnie różnymi działaniami przez co nie mogła poświęcać wszystkiemu tyle czasu, ile by chciała i też ile my jako organizator byśmy oczekiwali. Stąd decyzja o podziale – tłumaczy Bartłomiej Świerczewski, Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych. 

Strefa Kultury Wrocław na nowo i nowy Wrocławski Instytut Kultury – czym będą się zajmować ?

Od 1 lutego br. Strefa Kultury Wrocław w nowej formule rozwijać będzie rozpoznawalne marki takie jak: Jazz nad Odrą, czy WROsound. Jesienią najmłodsi widzowie skorzystają za to z festiwalowej propozycji skierowanej do dzieci, czyli już kolejnej edycji „Dziecinady”. Ci starsi mogą liczyć na uczestnictwo w jednym z najważniejszych teatralnych wydarzeń w Polsce, czyli festiwalu Dialog-Wrocław. Strefa w nowej odsłonie wciąż poprowadzi działalność kulturalną w Imparcie.

- Wyspecjalizowana jednostka z pewnością pomoże podtrzymać, a co więcej, umożliwić rozwój ważnym dla Wrocławia inicjatywom, jak Jazz nad Odrą – prestiżowy i najstarszy tego typu festiwalu w Polsce, którego kolejna odsłona czeka nas jesienią – dodaje Jerzy Pietraszek, Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Nową siedzibą instytucji zostanie biuro znajdujące się na podwórku Ruska 46. Od 1 lutego stery w Strefie Kultury Wrocław przejmie nowa dyrektorka - Olga Nowakowska, która przez lata była wicedyrektorką Strefy, a następnie dyrektorką Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

Z kolei Wrocławski Instytut Kultury zajmie się rozwojem dotychczasowych projektów społecznych, animacyjnych, badawczych o zasięgu lokalnym i ponadregionalnym.

- Rozwiniemy między innymi: Mikrogranty, a także Europejską Noc Literatury. Dodatkowo, w ramach kontynuacji Wrocławskiego Programu Wydawniczego wciąż będziemy wspierać wydawców, szykujących książki niszowe, które nie byłyby w stanie się wybić na rynku komercyjnym – zapowiada Dominika Kawalerowicz (od 1 lutego ma zostać dyrektorką Instytutu).

Instytut stanie się też gospodarzem neonowego podwórka Ruska 46 i funkcjonującej tam klubokawiarni Recepcja. Główna siedziba zostanie zlokalizowana przy ul. Świdnickiej Barbara, gdzie wciąż prowadzony będzie rozbudowany program kulturalnych wydarzeń.

A jeszcze przed wakacjami wrocławianie będą mogli wziąć udział w stadionowych koncertach zespołu Kings of Leon i Dawida Podsiadło.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Super Raport 17.01 (Goście: Krzysztof Gawkowski - Nowa Lewica oraz dr Anna Materska-Sosnowska - politolog, UW) Sedno Sprawy: Piotr Müller