Jeszcze do zeszłego roku dojście do wrocławskiego oddziału Polskiego Związku Niewidomych stanowiło nie lada problem dla niepełnosprawnych. Przede wszystkim dlatego, że samochody parkujące w tamtej okolicy, stawały niemalże na każdym centymetrze chodnika, nie zostawiając minimalnej przerwy, która umożliwiałaby bezpieczne przejście dla osób, poruszających się z laską. Dodatkowo zieleń, znajdująca się na pobliskim chodniku również nie była przycinana, co skutkowało tym, że napotykały się one na przeszkody – wspomniane auta, czy też roślinność. Od niedawna to się zmieniło, a w najbliższej przyszłości kolejnym ułatwieniem ma się stać remont chodnika po północnej stronie ulicy Grunwaldzkiej – między ulicami Łukasza Górnickiego a Mikołaja Reja. Pojawi się tam jednorodna, równa nawierzchnia z płyt betonowych i kostki granitowej. Związek odwiedza na co dzień średnio 20-30 podopiecznych, a ogółem zrzesza on aż 500 osób z całego województwa. To będzie,więc dla nich ogromna pomoc.
-Już te ustawienia samochodów bardzo nam pomogły, a kiedy jeszcze dojdzie do tego remont wspomnianego chodnika i tym samym nie będzie problemów z kostką ani z nawierzchnią, to stanie się to kolejnym ułatwieniem dla osób, przychodzących do siedziby. Nasi podopieczni często skarżyli się, a co więcej zdarzył się wypadek, w którym jeden z nich przewrócił się. Niektórzy nawet nie informują nas o takich zdarzeniach, bo poruszają się z opiekunami - wyjaśnia Anna Jaworska, dyrektor Dolnośląskiego Okręgu Polskiego Związku Niewidomych.
Remont chodnika na ulicy Grunwaldzkiej. Co się zmieni ?
Inwestycja obejmie prace między ulicami Łukasza Górnickiego a Mikołaja Reja. Chodniki w tym miejscu są już naprawdę mocno zniszczone, a płyty popękane. W ramach przebudowy zostanie położona jednorodna i równa nawierzchnia, która zostanie zaprojektowana z płyt betonowych oraz kostki granitowej. Łącznie nowy pieszy trakt zajmie ponad 1200 m2. Dodatkowo pojawi się 251 metrów pasów prowadzących i 11 pól uwagi, z czego skorzystają głównie niewidomi, niedowidzący mieszkańcy.
- Co istotne, dla poprawy bezpieczeństwa użytkowników pobliskie przejścia dla pieszych przez ulicę Grunwaldzką zostaną wyniesione, krawężniki obniżone, a stojaki rowerowe, aby stworzyć taki komfortowy korytarz dojścia do siedziby Związku, zostaną przeniesione. Jest to też dobra informacja dla wszystkich wrocławian mieszkających w okolicy, ponieważ przy okazji inwestycji powstaną 4 nowe zieleńce – przy ulicy Ładnej, przy Komisariacie Policji oraz przy skrzyżowaniu z ulicą Reja – dodaje Klaudia Piątek z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.
Niestety nie jest to jedyna rzecz, o którą wciąż walczy Dolnośląski Okręg Polskiego Związku Niewidomych.
- Walczymy również o podwórko przed naszą siedzibą pomiędzy ulicą Grunwaldzką 12 a i b. Kostka jest wypaczona. Są też ogromne nierówności. Osoba, poruszająca się na wózku inwalidzkim, nie podjedzie tutaj, bo zwyczajnie może się przewrócić. Czekamy na decyzję Wrocławskich Mieszkań w tej sprawie - mówi Zbigniew Skulski, wiceprezes wrocławskiej placówki.
Ponieważ wyniesienie przejścia wymaga zmiany lokalizacji wpustów deszczowych wraz z infrastrukturą podziemną, prace na ulicy Grunwaldzkiej będą wykonywane przy udziale MPWiK. Przetarg na tę inwestycję ma być ogłoszony jak najszybciej. Wykonawca od podpisania umowy na jej realizację będzie miał pół roku.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]!