We wrocławskim zoo przyszły na świat dwa małe żubry. Jeden z nich urodził się 23 września, a drugi 9 października. Mają po ok. 30-40 kg. Na razie piją mleko, jednak w przyszłości w ich diecie pojawią się siano, zielonka i warzywa. Należą do gatunku, który kiedyś wymarł w naturze i uratowany został dzięki ogrodom zoologicznym.
Dwa małe żubry w zoo we Wrocławiu
W ogrodzie zoologicznym we Wrocławiu żubry europejskie możemy oglądać za Afrykarium, obok wybiegu okapi. Cielaki czują się tam bardzo dobrze i coraz chętniej wychodzą na wybieg.
- Jest to dla nas duże szczęście, ponieważ zazwyczaj jedno w roku się zdarzało, a tutaj niespodzianka. Mamy dwójkę młodych od dwóch matek. Są to Pomelo oraz Podgrzybek - mówi Eryk Ochocki, opiekun zwierząt kopytnych. - Taka już jest tradycja. Wszystkie osobniki mają imię na literę p.
Młode zostały nazwane zgodnie z wymogami Księgi Rodowodowej Żubrów. Imiona wszystkich żubrów linii białowieskiej pochodzących z polskich hodowli zaczynają się literami "PO".
Pomelo i Podgrzybek cieszą się dobrym zdrowiem, są aktywne i z chęcią eksplorują wybieg.
Żubr - zwierzę uratowane od zagłady
Żubry nazywane są królami puszczy i już od średniowiecza były opisywane jako jeden z symboli polskich lasów. Kiedyś tylko król mógł na nie polować, jednak zmieniło się to z biegiem wieków, jednocześnie doprowadzając do zagłady żubra. W okresie międzywojnia w polskich lasach nie było już ani jednego osobnika żubra nizinnego.
Populację żubra europejskiego odtworzono z puli tak zwanych 12 założycieli, czyli osobników w ogrodach zoologicznych i hodowlach. Obecnie populacja jest niezagrożona.
- Teraz nasza populacja w Polsce liczy ok. 2400 sztuk. Udało się w miarę ten gatunek przywrócić naturze - dodaje Eryk Ochocki, opiekun zwierząt kopytnych.
Zobaczcie, jakie słodkie są małe żubry we wrocławskim zoo
Polecany artykuł: