W województwie dolnośląskim ogłoszono stan klęski żywiołowej. Które powiaty obejmuje?

i

Autor: Michał Rawa/archiwum

Wiadomości

W województwie dolnośląskim ogłoszono stan klęski żywiołowej. Które powiaty obejmuje?

Na terenach objętych powodzią w części województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego, zgodnie z zapowiedziami, wprowadzono stan klęski żywiołowej. Wprowadzone przepisy będą obowiązywać przez 30 dni.

Stan klęski żywiołowej w woj. dolnośląskim

W poniedziałek 16 września Rada Ministrów zatwierdziła rozporządzenie w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej w południowo-zachodniej części Polski. Chodzi o tereny najbardziej dotknięte powodziami w województwach śląskim, opolskim i dolnośląskim. W województwie dolnośląskim obowiązuje on w powiatach: kamiennogórskim, karkonoskim, kłodzkim, lwóweckim, wałbrzyskim i ząbkowickim oraz w miastach na prawach powiatu: Wałbrzychu i Jeleniej Górze.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego ogłoszenia i obowiązuje przez 30 dni następujących po dniu ogłoszenia. Oznacza to, że stan klęski żywiołowej będzie obowiązywać do 16 października włącznie.

Jak podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, stan klęski żywiołowej to jeden z trzech stanów nadzwyczajnych, których wprowadzenie przewiduje Konstytucja. Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej umożliwia sprawniejszą koordynację działań, szybsze usuwanie skutków powodzi oraz lepszą współpracę służb i instytucji.

Najważniejsze rozwiązania obejmują usprawnienie działań służb ratowniczych w celu ochrony życia i zdrowia ludzi lub ich mienia, ułatwienie transportu środków wykorzystywanych w działaniach ratowniczych oraz usprawnienie współpracy między różnymi służbami i organami państwowymi.

- W czasie obowiązywania stanu klęski żywiołowej będą obowiązywały następujące - wyłącznie niezbędne - rodzaje ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela: obowiązek opróżnienia lub zabezpieczenia lokali mieszkalnych bądź innych pomieszczeń; nakaz ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, obszarów i obiektów; nakaz lub zakaz przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach; nakaz lub zakaz określonego sposobu przemieszczania się - czytamy w opisie rozporządzenia.

Jak informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, działania nadzwyczajne, takie jak nakaz ewakuacji, będą stosowane tylko w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia.

Tak wygląda Kłodzko po opadnięciu wielkiej wody. Zobaczcie zdjęcia.

Fatalne skutki powodzi w Lądku Zdroju