Opracowanie "Przyrost ludności dla gmin w latach 2023-2040" pokazuje nam, jak będzie się zmieniała liczba ludności w poszczególnych gminach w Polsce. W raporcie wskazano, że scenariusz główny stanowią średnie warianty założeń dla:
- dzietności;
- migracji;
- trwania życia.
Współczynniki płodności oraz prawdopodobieństwo zgonu według wieku i płci zostały przyjęte takie same dla gmin, jak na poziomie powiatu. Dodatkowo, przyjęto również uśrednione odsetki migracji do danych gmin z lat 2017-2021.
„Prognozę dla gmin obliczono w oparciu o ludność według definicji krajowej, a także o dane dotyczące ruchu naturalnego i wędrówkowego (dane administracyjne). W prognozie uwzględniono wyłącznie migracje na pobyt stały” - wyjaśnił GUS.
W jakich gminach na Dolnym Śląsku będzie najwięcej mieszkańców do 2040 r.?
GUS wskazuje, że najwyższy prognozowany przyrost ludności będzie w gminach położonych w aglomeracjach stolic województw. Według opracowania na Dolnym Śląsku są to:
- Siechnice - wzrost o 43,9 proc.;
- Czernica - wzrost o 40,3 proc.;
- Długołęka - wzrost o 34,1 proc.;
- Kobierzyce - wzrost o 32,2 proc.
Możemy również dowiedzieć się z raportu Głównego Urzędu Statystycznego, że największe ubytki ludności będą odnotowywały gminy w północno-wschodniej Polsce, m.in. w województwie podlaskim.
Najwyższy prognozowany ubytek liczby ludności dotyczy gmin:
- Ceranów (woj. mazowieckie) - ubytek o 42,9 proc.;
- Dubicze Cerkiewne (woj. podlaskie) - ubytek o 42,3 proc.;
- Łeba (woj. pomorskie) - ubytek o 40,8 proc.
Polecany artykuł: