Powódź 2024

W osiem dni stworzyli coś takiego! Pod Kłodzkiem powstała nowa szkoła modułowa

2024-10-30 14:52

Żelazno jest jedną z najbardziej poszkodowanych przez wrześniową powódź wsi na Dolnym Śląsku. Wśród wielu zniszczonych budynków są nie tylko domy i bloki mieszkalne, ale też różne instytucje. Ucierpiała m.in. Niepubliczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole. Na ratunek przyszła prywatna firma oraz żołnierze WOT-u. W zaledwie osiem dni wybudowali nową szkołę modułową. Zobaczcie zdjęcia.

Żelazno znajduje się niedaleko Kłodzka i jest jedną z najbardziej zniszczonych miejscowości po powodzi, która przeszła w połowie września 2024 roku. Jadąc ulicami tej wsi, zobaczymy zburzone domy, zniszczone drogi oraz nieprzejezdne mosty. Pokazuje to, jak wielką siłę ma woda jako żywioł.

Wśród wielu budynków ucierpiała też Niepubliczna Szkoła Podstawowa oraz Przedszkole w Żelaźnie. W czasie przejścia fali, woda wtargnęła na cały parter placówki, niszcząc łazienki oraz sale lekcyjne. Odcięła również obiekt od prądu i innych mediów.

Od tamtego czasu starsze dzieci uczyły się na zielonych szkołach z dala od domów. Z kolei młodsze przeniosły się na najwyższe piętro, jednak nieprzyjemny zapach stęchlizny oraz coraz niższa temperatura zaczynały im doskwierać. Nie pomagały nawet farelki podłączone do agregatów, aby ogrzać cały budynek.

Pod Kłodzkiem powstała tymczasowa szkoła modułowa

Wszystko zmieniło się jednak, gdy z pomocą przyszłe prywatne firmy - Modular System oraz Entelo. Ta pierwsza zaproponowała, że za własne pieniądze postawi obok zniszczonej placówki oświatowej nową szkołę modułową, czyli zbudowaną z gotowych elementów, które składa się, jak klocki.

Z kolei wyposażenie zapewniło Entelo, a realizację wspierały Wojska Obrony Terytorialnej. Dzięki wspólnej pracy oraz pomocy mieszkańców, nową placówkę udało się postawić w zaledwie osiem dni.

30 października 2024 roku odbyło się uroczyste otwarcie tymczasowej szkoły modułowej w Żelaźnie.

- Przede wszystkim działania były zaplanowane i skoordynowane. Zaczęły się od wizyty tutaj wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej, pana Kosiniaka-Kamysza 17 września 2024 roku. Byliśmy osobiście. Pan premier podjął decyzję, że budujemy tymczasową szkołę wspólnie z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych i to się zadziało

mówi reporterowi "Super Expressu" dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej oraz dowódca operacji "Feniks", gen. bryg. Krzysztof Stańczyk.

Nowa szkoła modułowa posiada:

  • dziewięć pomieszczeń lekcyjnych;
  • dwie sale dla dzieci w wieku przedszkolnym;
  • szatnie;
  • trzy gabinety specjalistyczne;
  • pokoje dla nauczycieli oraz dyrekcji szkoły;
  • przestrzenie sanitarne dostosowane do różnych grup wiekowych.

Co więcej, każda klasa ma swój kolor i wiodący temat, a w środku są również tablice multimedialne. Dla najmłodszych jest też sala zabaw wypełniona miękkimi klockami i pufami oraz basem z kulkami. Starsi uczniowie będą mogli z kolei cieszyć się dużą halą sportową. Do tej pory bowiem wf musiał odbywać się na korytarzach.

- Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych otrzymała od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji polecenie, by wesprzeć tutaj działania Wojsk Obrony Terytorialnej. Polegało to na tym, że przygotowaliśmy podwaliny do tego, żeby można było taką szkołę w sposób modułowy przygotować, czyli płyty betonowe, suchy beton, kruszywo

mówi reporterowi "Super Expressu" Rafał Słuszkiewicz, zastępca dyrektora Biura Operacyjnego Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych

Modułowa szkoła zastąpi zalaną placówkę edukacyjną przez przynajmniej półtora roku. W tym czasie Żelazno chce wyremontować starą szkołę.

- Nasi uczniowie w ostatnich tygodniach bardzo wiele przeżyli. Wielka woda zabrała im nie tylko szkołę, ale często też domy. Całe Żelazno jest zniszczone, dużo się napatrzyły na ludzkie tragedie. Ta szkoła im to w jakimś stopniu zrekompensuje. Chociaż w ciągu dnia będą mogły przebywać w fantastycznych warunkach, będą mogły odpocząć od tych okropnych widoków, zapomnieć na chwilę. Naszym celem było pokazać im, że można. Można się podnieść z takiej tragedii. Tu był wielki płacz, a dziś będziemy płakać ze szczęścia. Nie mogę się doczekać, aż zobaczę ich miny, jak usłyszę ich pisk radości

mówi Agata Kulczak, dyrektorka Niepublicznej Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Żelaźnie, w rozmowie z reporterką Radia RMF FM.

Tak wygląda nowa szkoła modułowa w Żelaźnie pod Kłodzkiem. Zobacz, jak było na oficjalnym otwarciu

Wrocław Radio ESKA Google News
Autor:
Zniszczone powodzią Kłodzko. Rozmowa z wójtem